van destijds als modern beschouwde architectuur of knoopte men aan bij traditionele vormen zoals zelfs J.J.P Oud dat bij zijn ontwerp van zomerhuisjes voor Renesse had gedaan, stellig op wens van zijn opdrachtgever? In een krantenbericht over een nieuw gebouw bestemd voor winkels en bureaus in het centrum van Renesse wees de auteur erop, "dat hier niet een bepaalde stijl gebracht is maar een richting, die modern- Hollandsch genoemd zou kunnen worden en ontleend is aan het oud-Hollandsche huis; doch nu met meer licht, meer comfort als waarmede in vroeger tijden gebouwd werd. Dit voorbeeld van architectuur, waarvan in Haamstede door de Maatschappij [Zeebad?] Nieuw Haamstede etc. reeds meerdere specimina in zomerhuizen ge bouwd zijn, zal zeer zeker navolging vinden. Een tweetal nog bestaande zomerhuizen uit die jaren laat zien, dat traditionele en stilistisch meer afwijkende ontwerpen in de duinpolder letterlijk en figuurlijk naast elkaar voorkwamen. Gezicht op de vuurtoren, met enkele vooroorlogse zomerhuizen, 1950-60 (GASD). De Maatschappij liet op haar terrein bovendien zandwegen bestraten, respectievelijk nieuwe wegen aanleggen; in 1938 ondermeer een "verkeersweg" van het vliegveld naar de vuurtoren, de huidige Strandweg, waardoor meer percelen ontsloten werden.27 Ook het volgende jaar was de Maatschappij, inmiddels dus al in het bezit van een aantal "fraaie zomerverblijven", optimistisch gestemd en heel bedrijvig, want zij was bezig "met een groot plan, om dit mooiste gedeelte van Schouwen verder tot ontwikkeling te brengen. Aan het machtige duinlandschap zal niets worden veranderd. Het achter de 66

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 68