SCHOUWEN-DUIVELAND HERFST 1944 door Huib M. Vriesendorp, Hugo Q. Röling, Maddy Verseput-Stevense en HansVerseput Inleiding De eerste auteur van clit artikel is al jarenlang gefascineerd door een oorlogsmisdaad, die in de herfst van 1944 enkele weken na zijn geboorte op steenworpafstand van zijn wieg in Renesse is gepleegd. De misdaad waar het om gaat is het ophangen van tien verzetsmensen op 10 december 1944 langs de dreef van Slot Moermond, de zoge naamde 'Tien van Renesse'. Verhalen over gruwelijke gebeurtenissen gaan een eigen leven leiden, waardoor de behoefte ontstaat zo precies mogelijk te achterhalen wat er werkelijk gebeurd is. Dat is moeilijker dan het lijkt. Alleen voor een beroepsmatige historicus zoals cle tweede auteur is het een bekend gegeven dat er een laag van mythevorming over dergelijke gebeurtenissen heen komt. Ook zal zo iemand beamen dat ooggetuigen elkaar tegenspreken en dat zo goed mogelijk geïnformeerde tijdge noten er soms naast zitten. Maddy en Hans Verseput, de derde en vierde auteur, hebben veel van de in dit artikel besproken gebeurtenissen bewust en van nabij meegemaakt. Zij hebben de eerste twee auteurs van bronnen en literatuur voorzien. De familie Vriesendorp In augustus wonen Cornelia Frangoise Vriesenclorp-Delhez (Cor) en haar twee en half jaar oude zoontje Jaap al twee jaar bij Cors schoonouders, Jaap en Tineke Vriesendorp-Rens op Moermond. Slot Moermond getekend door Anton Pieck^ 75

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 77