komen de bewoners van Moermond bij elkaar in de grote logeerkamer (zit/ slaapkamer van de Verseputten) voor wat ze de 'Nachtclub' noemen. Ze schrijven brieven, lezen elkaar voor, spelen bridge of doen andere spelletjes. Hans Verseput leest Jaapje vaak hetzelfde vraag- en antwoordverhaal voor over een aapje in Afrika. Op 30 oktober, de verjaardag van Co's moeder Tineke, valt de elektriciteit uit, wanneer de elektriciteitscentrale in Geertruidenberg in handen komt van de geallieerden. De bewoners van Moermond redden zich voortaan met carbidlicht, dat elke avond door Jaap Verseput wordt ontstoken. Stormen richten een ravage aan in het bos van Moermond. Dit komt omdat het bos onoordeelkundig uitgedund is door de Duitsers voor het plaatsen van versperringen, zogenaamde Rommelasperges, om geallieerde landingen vanuit de lucht of zee te voorkomen. Het geïnundeerde land waar ze staan ziet er uit als een woud van palen, waarvan de toppen met ijzerdraad zijn verbonden. Burgemeester Boot observeert dat ook Jaap Vriesenclorp door de Duitsers aan het werk gezet wordt om de 'asperges' uit zijn eigen bos als versperring in het open land te 'planten'. In Baarland brengt Co Duitse posities en geschutsopstellingen in kaart. De boerderij van Zeevaart ontvangt evacués van het onderwater gezette Tholen, een herdersfamilie met schapen en honden. In Kwadendamme helpt Co mee met het graven van bewaarputten voor aardappels, die voor de grote steden in de Randstad bestemd zijn. Als hij zijn naam op moet geven voor een loonlijst zegt hij: "Jan Klaassen" De Duitsers overwegen Zuid-Beveland te inunderen, maar de geallieerden zijn ze voor. Op 25 oktober bereiken de geallieerde troepen de Oosterschelde. Westelijk Zeeuws- Vlaanderen is dan al bevrijd. Op 26 oktober schrijft Co in zijn journaal: "Vanmorgen landden de Canadezen, o.a. in Baarland. In gedachten veel bij jullie. Ik voel me fit en sterk. God zegene jullie beiden en M. en P. Dag lieveling. A/s alles rustig is schrijf ik meer" Het eerste hoofdkwartier van de geallieerden op Zuid-Beveland wordt de boerderij 'Deli' van Zeevaart. Co verschaft zoveel mogelijk informatie aan de geallieerde militairen en fungeert als tolk. Zijn zwager, huisarts Bies Fransen van de Putte, is één 'Rommel-asperges in het geïnundeerde land.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 85