Westhof raden hem aan zich te melden bij de Duitsers. De Glopper volgt dat advies op. Hij wordt enige dagen verhoord en dan op transport gesteld naar Duitsland. Zijn trein wordt door geallieerde vliegtuigen aangevallen en tot stilstand gebracht. De Glopper wordt gewond en komt in een ziekenhuis terecht in Almelo. Na zes weken ontsnapt hij en duikt onder. In de maand december worden alsnog ruim zeshonderd burgers van het eiland geëvacueerd, voornamelijk mannen tussen de zeventien tot veertig jaar, ook politieman Schelfhaut, keurmeester Evertse, burgemeester Gast van Brouwershaven en waarnemend burgemeester ir. Swaters van Zierikzee. De beide laatste waren bekend bij de Duitsers als anti-Duits. De Duitsers hebben nooit geweten dat ir. Swaters hun tegenspeler is geweest als hoofd van de OD. De Jong beschrijft in 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog' de terechtstelling van de 'Tien van Renesse' als de, na Putten, één na ergste oorlogsmisdaad van de Duitsers in Nederland. Renesse's politieman Schelfaut weet ergens in Duitsland uit zijn trein te ontsnappen en wandelt 's nachts in een maanden durende tocht terug naar Renesse, waar zijn ongeruste vrouw en kinderen, die al maanden niets meer gehoord hebben, hem blij verrast ontvangen. Co schrijft voor het eerst over de mislukte operatie van 7 december in zijn journaal op 5 januari 1945 vanuit Hotel De Korenbeurs in Goes: "Vanmiddag lunchte La SeuP hier. Vertelde o.m. dat Canadezen ten westen van de haven van Zierikzee geprobeerd hadden om 18 Schouwenaren, die in gevaar verkeerden, te verlossen. Dit lukte niet. De bij de operatie aanwezige PIB man is wellicht op Schouwen gebleven of omgekomen. Wanneer hij met de anderen mee teruggegaan zou zijn naar Colijnsplaat zou hij waarschijnlijk de mislukking van de ophaaloperatie verteld hebben aan de officieren van cle Brigade, die het weer doorgegeven zouden hebben aan Co, die ook vanuit Goes nog veel contact met de PIB officieren had. Op vrijdag 8 december begint Co als juridisch medewerker bij MG in Goes (Militair Gezag, een organisatie die tijdelijk het bestuur uitoefent, totdat de normale verhoudingen weer zijn hersteld). Op zondag 24 december noemt hij voor het eerst in zijn journaal de Battle of the Bulge: "'t heeft gevroren, hel blauwe lucht, witte daken. Verrukkelijk weer. Ook. voor de vliegtuigen, die nu loskomen tegen de Duitse tegenaanval. De Duitsers begonnen in een paar ellendige mistdagen in het begin van deze week. en drongen ten zuiden van Malmedy op één plaats wel 60 km door. Nu is die push zo goed als gestuit. Misschien loopt alles wel uit op grote Duitse verliezen. Gisteren een kleine 200 D. jagers afgeschoten". In Moermond ontvangt Cor ondanks de moeilijke verbindingen veel felicitaties van haar familie in Dordrecht voor de geboorte van Huib. In Dordrecht is voedsel, water, gas en elektriciteit schaars. Cors vader, huisarts, laat zich daarom graag in natura betalen door zijn patiënten. Tarwe is alleen nog maar te verkrijgen voor een herenpak ofcostuum, voor gouden armbanden krijg je niets meer", schrijft Cors moeder. De Duitsers ontwapenen de Armeniërs. Ze gaan onschuldige bewakings diensten verrichten elders in het land. Sjoeran wordt gevangen genomen en waarschijnlijk geëxecuteerd. Straayer en Rademaker overleven de oorlog. Op 28 December schrijft Co in zijn journaal: "Vanavond kwam Boeye nog aanzetten. Had gehoord dat de aanval op Schouwen begonnen was! Geruchten zijn er te veel. Ik schreef er juist iets over in het plaatselijke blad. 93

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 95