1945 Op 3 januari Cor schrijft aan haar ouders in Dordrecht.- "Buiten geweldige roof en plundering. Hier wordt er erg van de overkant geschoten en ook met vliegtuigen gebombardeerd en gemittrailleerd. Er vallen veel slachtoffers. Vorige week in Haamstede 16 Nederlanders. Er vielen hier op Renesse ook bommen, onder andere midden in het dorp. Wonder boven wonder waren er geen slachtoffers. Ik. liep met Jaap door het bos en hoorde ze komen. We holden naar huis, maar het werd halverwege de dreef zo griezelig, dat we ons onder een grote nordmanspar aan de slootkant lieten vallen. Ze vlogen 30 a 40 m. hoog en hetpangde en knalde van alle kanten. Plotseling zag ik een paar bommen vallen en hoorde ze natuurlijk ook suizen. Ik. ben toen boven op Jaap gaan liggen, die doodkalm bleef. Alleen hield hij stijf mijn knieën vast en trilde bij iedere slag. Ze vielen op een wei achter ons. Op zo 'n moment voel je wel dat het maar een pure gok is of ze je willen laten leven of niet" Op dezelfde dag, 5 januari, valt ook een geallieerde bom op een van de huizen van de familie Jonker in Haamstede, waarbij gestolen en verborgen Duitse munitie ontploft en er nieuwe slachtoffers vallen in de familie Jonker. Co hoort van PlB-leden en van de 'Engelsen' op 8 en 11 januari dat zij nog steeds rekening houden met een Duitse tegenaanval op Antwerpen via Noord-Beveland. Op 18 januari 1945 schrijft Co in zijn Journaal, nog steeds in de vorm van een brief aan Cor: "Deze week een hardnekkig gerucht dat er een 8 of 10 mensen (burgers) op Schouwen opgehangen zouden zijn. In de 'slotlaan van Moermond' werd er zelfs bijverteld. 't klinkt ongelooflijk. Vannacht deden commandotroepen vanuit Noord-Beveland een landinkje op Schouwen, ze brachten 8gevangenen mee. Goed Werk!" En op 9 februari, 1945: "De berichten over de afschuwelijke moord bij jullie in de buurt staan nu ook. in de Aneta-berichten^met de namen van de slachtoffers. Wat zullen jullie daar onder geleden hebben. De schoften. Je hajïden jeuken. Lieve Cor, ik zou zo graag wat doen om je te verlossen van die rotkerels. Op maandag 12 februari schrijft Co in zijn journaal: 't Is nu bekend geworden dat de geallieerden het plan hadden dinsdag jongstleden naar Schouwen te gaan, Alles stond al gepakt en gezakt! Op 't laatste ogenblik, ging de tocht niet door, waarschijnlijk omdat het plan aan de Duitsers verraden was. Meer dan zonde, wat zijn er toch veel tegenslagen. Boeye (burgemeester van Zierikzee) stond ook. al klaar met rugzak en dekens. En op 15 februari: "De Duitsers hebben waarachtig nog een boer uit Noord-Beveland weggehaald. Als revanche namen de Engelsen de volgende nacht 10 mensen uit Schouwen mee. Vannacht werd ervan 12-5 zwaar op Schouwen geschoten. Dat geschiet zonder volgende landing is verdomd hinderlijk. Wat moet die spanning voor jullie ondragelijk worden en -op kleinere schaal natuurlijk- is dat ?net het afwachten hier ook het geval. De 10 meegenomen Schouwenaren werden vandaag in Goes ondergebracht. Ga daar morgen eens naar toe, zou zo graag iets over jullie horen. Boeye 94

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 96