worden. Alle onopgehelderde burgerlijke vragen voor het gehele eiland beslist tot op nader order de heer Vriesendorp, Slot Moermond te Renesse. Ik zou de bevolking van het eiland Schouwen en vooral de aangestelden i?i openbare dienst, mijn dank (willen) uitspreken voor de loyale samenwerking en opofferende medewerking voor het bewaren van de rust en orde, zowel als hel aan mij bewezen vertrouwen. Loyale samenwerking, bewezen vertrouwen? Alle burgemeesters op het eiland behalve Boot waren door de Duitsers verwijderd. Hinricher schuift kasteelheer Vriesendorp naar voren voor het oplossen van burgerlijke vragen. Het bedanken van mensen in openbare dienst (en de heer Vriesendorp) voor 'loyale samenwerking' en 'opofferende medewerking' en 'het bewijzen van vertrouwen' aan mij, (Hinricher), is gewetenloos en cynisch. Op 7 mei arriveert MG Kaptein Geelkerken in Zierikzee met onder andere burgemeester Boeye van Zierikzee en een groen kistje met daarop J.J.Vriesendorp, gevuld met toilet artikelen, chocola, melk, sigaretten, pijp tabak, cosmetica en tijdschriften voor de bewoners van Moermond. Geelkerken laat het kistje tijdelijk onbeheerd achter op de Zierikzeese kade. Even later ziet hij een Nederlands burger op dit kistje zitten. Het is Jan Stevense, die uit nieuwsgierigheid per auto uit Renesse naar Zierikzee was gekomen en Co's naam op het kistje opgemerkt had. Na legitimatie mag hij van Geelkerken het kistje mee naarMoermoncl nemen. Daar maken de bewoners van Moermond een rondedans om de geopende schatkist en verslindt Jaapje snel een reep chocola. Na de overgave van Duitsland begint Co als kapitein bij de MG aan zuiveringswerk in het district Gouda; hij bezoekt Cor, Jaap, Huib en zijn ouders op Slot Moermond 26, 27 en 28 mei. Als zijn werk in Gouda in augustus volbracht is, besluit Co met Cor en kinderen naar Den Haag te verhuizen in zijn nieuwe functie van adjunct-secretaris in het kabinet van de nieuwe minister-president van Nederland, de ex-leider van de gijzelaars, ir. W Schermerhorn. In 1947 wordt Co weer advocaat en verhuist naar Groningen. In 1963 verhuist hij naar Arnhem, als hij benoemd wordt tot Raadsheer aan het Hof aldaar. Na de oorlog vertrekt Bert voor drie jaar naar Japan als de Nederlandse rechter in het Tokyo Tribunaal, dat de hoogst geplaatste Japanse oorlogsmisdadigers zal berechten. Bij terugkomst in Nederland wordt hij benoemd tot hoogleraar in de Polemologie aan de Universiteit van Groningen. Co en Bert bestrijden elkaar op de tennisbanen van Groningen. In april 1945 wordt Hugo Quintus Röling op Walcheren geboren. Hij leert de familie Vriesendorp kennen in Groningen, gaat studeren en eindigt als docent historische opvoedkunde aan de Universiteit van Amsterdam. De families Stevense en Verseput keren terug naar hun eigen huizen, die ze schoonmaken en opknappen. Hans Verseput zet zijn studie in Delft voort en blijft Maddy ontmoeten. Ze trouwen in januari 1952 en gaan naar Curasao. Marius de Glopper vervolgt zijn medische studie, wordt huisarts in Eindhoven en trouwt met dochter Elena Maatje van R Stoutjesdijk. Berechting oorlogsmisdadigers Juli 1945 schrijft ingenieur Minkema een drietal artikelen in de Zierikzeesche Nieuwsbode waarin hij een aantal Duitse militairen met naam en legernummer noemt die bij de wandaden, bedreven op 10 december 1945 betrokken zijn geweest. Hij vermoedt dat Klümpke de hoofdschuldige is. Klümpke is een van de laatste Duitsers die het door de geallieerden bevrijde Walcheren verlaat door middel van een primitief vlot dat hijzelf in elkaar geflanst heeft. Met veel geluk en door de 96

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 98