Zierikzeesegasten op 'De Houtsnip'; v.l.n.r. zittend CM. Bal. mr WJ.M. Jolles, mr. H.F. van Nouhuys, M.C. Mulock Houwer en staand v.l.n.r. HE. Beelaerts van Emmichoven, Edzard Gelderman en de sociëteitsbediende met de drankjes, ca. 1922. Oorlog Bij de griezelige ontwikkelingen in Duitsland in de late jaren dertig nam de oorlogsdreiging alsmaar toe. Op 10 mei 1940 vielen de Duitse troepen ook Nederland, België en Luxemburg binnen. Op 14 en 17 mei volgden de dramatische bombardementen op Rotterdam en Middelburg. Ook het vliegveld Haamstede werd bestookt. Schouwen-Duiveland zou tot 8 mei 1945 bezet blijven. In 1940 werden vele woningen en zomerhuizen in Westenschouwen door de bezetter gevorderd, waaronder 'De Houtsnip' met toebehoren. Op bevel van de Raümungskommissar werden uiteindelijk in 1943 in Westenschouwen tien woningen en zomerhuizen afgebroken in het kader van de 'Küstenraümung' voor de aanleg van de Atlantikwall'. 'De Houtsnip' en de dubbele garage bleef dit lot bespaard. Het terrein kwam te liggen in het Sperrgebiet van de Marine-Seezielbatterie Westenschouwen en werd in gebruik genomen door de 'Batteriechef'. Bij de bevrijding van Schouwen werd de Westhoek door onder meer cle 'Irenebrigade' vanaf Noord-Beveland bestookt. Ook 'De Houtsnip' heeft door de beschietingen forse schade opgelopen. In de verwarring die op de bevrijding volgde is er uit het verlaten huis het nodige verdwenen en beschadigd. Op maandag 18 juni 1945 schreef Nico Lysen, de later bekende Inspecteur der Rijksdomeinen op Schouwen- Duiveland, aan Annie over de toestand in Westenschouwen onder meer: Alles heeft U zeker al van hier gehoord, het is wel erg, vooral U bent nogal gedupeerd, hoe het in Zierikzee is, weet ik niet. huis lijkt me heel goed er te zijn afgekomen. 99

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 101