De Duitse bezetter vorderde De Houtsnipvermoedelijk de Oberleutnant Hans Joachim Lange, commandant van de Marine-Seezielbatterie Westenschouwen staat voor de voordeur en speelt goedmoedig met brave honden, ca. 1942. doch de Houtsnipde garage, de tuin, het boschje erachter, nou - stelt Uzich daar maar niet veel van voor Wel geloof ik, dat alles hersteld zal kunnen worden, en dat is al veel waard, doch het zal lange tijd vergen. De inhoud van de Houtsnip, voorzoover aanwezig, is natuurlijk ook weg. Onze duinen vallen me erg mee, weinig is er vernield, haast niets gekapt of verbrand. Wat gevaarlijk met mijnen, doch dat is een kwestie van enkele jaren en dan is alles weer gewoon Direct na de oorlog, in november en december 1945, werd de oorlogsschade aan 'De Houtsnip' met behulp van een Groningse aannemer enigermate hersteld. Het huis werd in 1947 enige tijd verhuurd aan de familie van het onherbergzaam geworden slot Haamstede: het werd een vreugdevol verblijf doordat de huurster, Mea Laman Trip door Jaap Drijffhout van Hooff - met succes - ten huwelijk werd gevraagd. Hun gastenboek uit die periode is bewaard gebleven: het opent met een drie pagina's lang gedicht van de hand van "J.M. Gelderman-de Crane", waarin de liefdevolle gelukkige jaren op 'De Houtsnip', maar ook de oorlogsgevolgen voor het huis worden beschreven. Vanzelfsprekend waren de beide huizen ook na de watersnood in 1953 veilige toevluchtsoorden: de familie D.H. Timmers - de Barth uit Haamstede verbleef in "De Houtsnip" en de familie M. Lemsom-Kik in 'De Bergeend' omdat hun huizen onder water waren gelopen. Annie Gelderman-de Crane schrijvend in Rosenborg, ca. 1946. 100

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 102