wetenswaardigheden overbrengen aan een onderzoeker. Die luistert (oral), registreert, interpreteert en construeert vervolgens uit al deze gegevens een stuk geschiedenis (history) Foto's en ander beeldmateriaal, krantenknipsels, overge bleven voorwerpen en materialen, vullen de mondelinge informatie verder aan. Aan het eind van dit artikel staat om die reden geen literatuurlijst, maar een lijst van informanten. 'Oral History' is een vorm van historisch onderzoek die in de jaren zestig van de vorige eeuw opkwam en zich baseert op mondelinge getuigenissen van mensen, op hoe mensen dingen beleefd en ervaren hebben. Dat maakt dat deze vorm bijzonder geschikt is om op basis van ervaringen van ooggetuigen van belangrijke of ingrijpende gebeurtenissen de 'geschiedenis' er van vast te leggen. De Nederlandse historica Selma Leydesdorff is een overtuigd aanhanger van deze methode en heeft veel gepubliceerd over de voor- en nadelen van deze vorm van historisch onderzoek. Zij schreef zelf ook een aantal boeken op basis van mondelinge getuigenissen van mensen. De boeken van Kees Slager over de Watersnoodramp van 1953 zijn ook op basis van 'oral history' geschreven, evenals die van de bekende auteur Geert Mak. Omdat ik op basis van getuigenissen van tijdgenoten een biografie van 'Meester Breetvelt' wilde construeren, koos ik voor deze onderzoeksvorm. Personalia Gerrit Henderik Breetvelt werd op 22 juli 1896 in Leiden geboren, maar heeft daar niet lang gewoond. Enige jaren na zijn geboorte verhuisde het gezin Breetvelt vanwege het werk van zijn vader (militair commandant) naar Bergen op Zoom. In die stad heeft hij dus zijn schooltijd en het grootste deel van zijn jeugd doorgebracht. Daar leerde hij ook zijn latere vrouw, Dina Johanna Wilhelmina de Haas, kennen. Gerrit en Dina Breetvelt- de Haas vestigden zich in 1920 in Zierikzee, waar hij vele jaren als (hoofdonder wijzer werkte en zij als verloskundige. Er werden 3 kinderen geboren: Leen, Rinus en Bep, waar van momenteel alleen zoon Leen nog in leven is en al heel lang in Canada woont. Vele jaren woonde het gezin in het Jugendstilhuis aan Het Vrije nummer 40, waar grote bedrijvigheid moet hebben geheerst. Want naast leefruimte voor het gezin was er ook nog ruimte voor een schildersatelier en een praktijkruimte voor ver loskunde. Verder hing en stond het vol met allerhande schilderijen en boeken. Gerrit Henderik Breetvelteen markemie verschijning. CollectieJuliette Timmerman Dreischor). Schoolmeester Breetvelt In 1915 werd Gerrit Breetvelt bevoegd onderwijzer. Zijn eerste aanstelling was aan de Openbare Lagere school te Rilland. Dat duurde maar kort, want nog in datzelfde jaar verhuisde hij naar de Openbare Lagere school in Noordgouwe. Na twee jaar hield hij het daar voor gezien en vertrok naar Rotterdam. Daar werkte hij aan 'De Boschhoek', een school voor Gewoon Lager Onderwijs (GLO), zoals dat destijds 104

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 106