had, illustreerde dat treffend, toen hij zei: "Breetvelt was voor zijn leeftijd jong". Vele oud-leerlingen herinneren zich nog heel erg goed allerlei grotere en kleinere bemoeienissen van meester Breetvelt met henzelf en met hun leven. In die getuigenissen valt op dat Breetvelt blijkbaar zo zijn eigen manieren, methoden en protocollen had om bepaalde problemen op te lossen. Bijvoorbeeld die jongen - een dondersteentje - uit de zesde, die door wilde gaan leren aan de school voor Rijn- en Binnenvaart in Rotterdam. De cijfers van zijn eindrapport waren te laag om toegelaten te kunnen worden tot die school, vooral dat voor rekenen. Toen de jongeman ciiep teleurgesteld en bedroefd huiswaarts wilde gaan, zei meester Breetvelt dat hij die avond maar eens met zijn vader naar school moest komen. Aldus geschiedde en de meester en vader hadden een heel gesprek, totdat meester Breetvelt het rapport tussen duim en wijsvinger nam en het zo maar even in stukken scheurde en vervolgens meldde dat hij wel even een nieuw rapport zou schrijven. Onze jongeman wist niet wat hem overkwam en vraagt zich - inmiddels hoogbejaard - nog steeds af of meester Breetvelt wel het recht had om zo maar een nieuw rapport te schrijven. Hij werd overigens wel toegelaten en heeft een levenslange carrière in de binnenvaart achter de rug, waar hij nog steeds met veel voldoening op terugkijkt... De Openbare Lagere school aan de Nieuwe Boogerdstraat in Zierikzee was - zeker na de samenvoeging van 'school A' en 'school B' - een grote school. Vier- tot vijfhonderd leerlingen soms, veelal uit kinderrijke gezinnen en uit alle geledingen van de samenleving, verdeeld over grote en volle klassen. De sociaal-economische omstandigheden waren gedurende de onderwijsloopbaan van Breetvelt niet bepaald Meester Breetvelt en zijn schoolteam in 1980. V.l.n.r.: G.H. Breetvelt: mw. M. Merle: mw. T. Constandse- Beun; mw. J Raap; mw. E. Schell; mw. T. Nijssen; mw. M. Vijverberg; J.J.D. van Male; H. Ensing; M. Rosmolen-Murre; mw. G. van den Ouden; G. Kroese; mw. R. Kroese met baby. (Collectie Familie Rosmolen-Murre Zierikzee) 108

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 110