De Nutsbibliotheek was lange tijd gevestigd in het (Nederlands Hervormd) Verenigingsgebouw aan het Vrije. Begin jaren zestig van de vorige eeuw ontstond er behoefte aan een grotere en meer representatieve ruimte, waar bijvoorbeeld ook studiefaciliteiten konden worden geboden. Daartoe deden zich interessante mogelijkheden voor toen de Nutsspaarbank aan het Havenpark in 1964/1965 grondig werd verbouwd en het naastgelegen pand "De Eenhoorn" voor onder meer exposities en andere culturele zaken beschikbaar kwam. Breetvelt en de zijnen hadden echter tegelijkertijd het oog laten vallen op het door de Muziekschool verlaten Notarishuis aan het Havenplein (nu Rabobank). Toen dat tot grote teleurstelling van Breetvelt en de Nutsbibliotheekcommissie niet lukte, is men alsnog ingegaan op het aanbod van de Nutsspaarbank en naar 'De Eenhoorn' aan het Havenpark verhuisd. De toenmalige bankdirecteur, de heer F.K. Vos, heeft daar een stimulerende en bemiddelende rol in vervuld. Hij bewaart vele waardevolle herinneringen aan de tijd dat de Nutsbibliotheek de buurman was van zijn Nutsspaarbank en noemt vooral de vele en goede gesprekken met gedreven mensen als Breetvelt. Toen er ook in de gemeente Zierikzee een openbare (gesubsidieerde) bibliotheek moest komen heeft 'het Nut' zich daar fel tegen verzet. Iemand als Breetvelt had er geen enkel vertrouwen in dat de overheid deze belangrijke taak en zorg op een goede manier zou kunnen invullen. Het mocht niet baten, de Nutsbibliotheek ging in 1981 dicht en de 'openbare' was intussen geopend. Verder waren er dan ook nog de gymnastiekvereniging Olympia en de filmexperi menten in de Concertzaal, als voorboden van de latere bioscoop. Tel daar bij op de enorme hoeveelheid tekeningen en schilderijen die Breetvelt geproduceerd heeft en de verhalen van familieleden die aangeven dat hij ook nog eens een actief familiemens was. Bij zijn afscheid als onderwijzer en hoofd van de school in juli 1961, ontving Breetvelt - vanwege zijn grote betekenis en verdiensten voor de gemeenschap van Zierikzee - dan ook volkomen terecht de erepenning van de stad Zierikzee en het bijbehorende ereburgerschap. Kunstschilder Breetvelt Naast schoolmeester in hart en nieren, heeft Breetvelt ook een grote passie ontwikkeld voor het schilderen. Volgens een kleindochter 'zijn lust en zijn leven'. De basis hiervoor is ongetwijfeld gelegd gedurende zijn Rotterdamse periode, toen hij een lerarenopleiding tekenen volgde aan de Tekenschool van de Kunstacademie in Rotterdam. Naast een gedegen tekenopleiding - zijn leermeester Huibert Marie Luns (1881-1942) was een tekenaar bij uitstek - heeft hij tijdens die opleiding ook kennis gemaakt met technieken als schilderen, aquarelleren, lithograferen en etsen. Voor Gerrit Breetvelt werd het daarna voornamelijk schilderen en aquarelleren. Zijn tekenvaardigheid gebruikte hij vooral om voorstudies te maken en om snel even bepaalde beelden of situaties vast te leggen. Tekeningen als eindproduct komen in het werk van Breetvelt nauwelijks voor. Waar hij ook kwam of ging, naar familie in Drente, naar zijn zoon in Canada of elders: de schildersspullen gingen altijd mee. Ergens in een jaszak zat ook altijd wel een blocnote of aantekenboekje en een potlood om even snel - bijvoorbeeld op de achterklep van de auto - een schetsje te maken van iets wat hem opviel en wat hij later misschien wilde schilderen. Wat anderen op foto vastlegden, verwerkte Breetvelt bijvoorbeeld in een aquarel of olieverfschilderij. Volgens een kleindochter was: 'zijn schilderen fotograferen en de wereld om hem heen vangen in licht en vastleggen op doek, papier of board'. Dat is 111

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 113