Hij schilderde het liefst zeegezichten en duinlandschappen en dan vooral ook om de bijbehorende wolkenluchten. Die boeiden hem altijd sterk. Hij wist die ook op uitstekende wijze vast te leggen en dat is bepaald niet gemakkelijk. Boeketten fascineerden hem hem bijzonder en zijn door hem vaak geschilderd. Daarvoor was hij menigmaal - met krukje en schildersezel -te vinden in de kwekerijen van Zierikzeese bloemisten als Romijn (Jannewekken) en Padmos (Oudeweg). Dat heeft vele schilderijen van rijke en meestal kleurrijke boeketten opgeleverd, die op allerlei plaatsen terug te vinden zijn. Breetvelt met schildersgerei, kon men trouwens regelmatig op allerlei (verstilde) plekjes in Zierikzee en op Schouwen-Duiveland tegenkomen. Voorstudies werden veelal op locatie gemaakt en daarna in het atelier voltooid en afgewerkt. Maar de schilder Breetvelt kon ook heel verfijnd en gedetailleerd werken. Daar zal zijn gedegen tekenopleiding zeker debet aan zijn geweest en dat komt duidelijk tot uiting in de portretten die hij heeft geschilderd en getekend, vooral in dat van zijn dochter Bep. Maar ook zijn stillevens getuigen van een sterk oog voor vorm, sfeer en Gerrit Breetvelt was dus niet alleen als schoolmeester, maar ook als schilder van vele markten thuis. Hij heeft een indrukwekkende hoeveelheid schilderijen en aquarellen gemaakt en nagelaten die op allerlei plaatsen terug te vinden zijn. Heel wat bewoners van Schouwen-Duiveland en soms ver daarbuiten, kunnen er op bogen 'een Breetvelt' in hun bezit te hebben In veel gevallen echter niet omdat zij zulke grote kunstminnaars of verzamelaars zijn, maar om de emotionele waarde die dat schilderij van Breetvelt voor hen heeft. Het is vaak in huis gekomen 'ter gelegenheid van' of 'ter herinnering aan' een bepaalde gebeurtenis of feit. Hij had steeds een behoorlijk detail. Dat laatste kwam hem ook goed van pas bij restau ratiewerkzaamheden die hij heeft uitgevoerd. Grote indruk maakte zijn voortreffelijke res tauratiewerk aan het goudleren behang in de Regentenkamer van het Burgerweeshuis in Zierikzee. Verder kreeg hij in 1973 van het Kerkbestuur van de Willlibrorduskerk in Zierikzee opdracht voor de restauratie van de veertien 'staties'. Dit zijn schilderijen die het lijden van Christus in beeld brengen, die sinds 1872 in die kerk hangen en waarop een aantal beschadig ingen en vochtplekken waren ontstaan. Kunstchüder-restaurateur Breetvelt met een van cle beschadigde staties uil de Willibrorduskerk te Zierikzee. Collectie Juliette Timmerman Dreischor) 113

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 115