Na vier jaar L&O stapte de redactiecommissie over naar Drukkerij De Vries, ook in Zierikzee. De fletse kleine letters en wel heel eenvoudige opmaak speelden daarbij een rol. Dr. Adriaan de Vin (1916-1994) Adriaan de Vin werd in 1916 in Rotterdam geboren, maar hij stamde uit een Zeeuwse familie, die vooral op Duiveland woonde. Thuis werd Oosterlands gesproken. Na de HBS (en het aanvullend staatsexamen gymnasium alfa) studeerde Adriaan in Leiden Nederlandse taal en letterkunde. Na zijn afstuderen in 1945 was hij redacteur buitenland bij het dagblad De Rotterdammer en het weekblad De Hervormde Kerk. Van 1948 tot 1952 werkte De Vin als wetenschappelijk redacteur voor het Woordenboek der Nederlandse Taal aan de letter R. In 1948 kreeg hij de opdracht van het ministerie van OKW om onderzoek te doen naar de streektalen in Zeeland en in 1952 promoveerde Adriaan de Vin op 'Het dialect van Schouwen-Duiveland'. De streektaal van ons eiland werd zijn levenswerk. Van 1953 tot 1978 stond Adriaan 25 jaar als leraar nederlands voor de klas aan de Dalton-HBS in Rotterdam en vrij snel daarna aan de Gemeentelijke Kweekschool (later Pedagogische Academie) aldaar. Al in 1952 werd Adriaan lid van Stad en Lande. In 1981 vestigde het echtpaar De Vin zich in Zierikzee, maar al in 1976 zat Adriaan in de eerste redactie van de kroniek en bedacht de naam. Behalve de dertien artikelen in de kroniek over het dialect op Schouwen-Duiveland, ingeleid en van commentaar voorzien, werkte hij mee aan een verhalenbundel van het eiland en gaf lezingen. Het regioboek 'Dialect van Schouwen-Duiveland', waar hij lang aan werkte, verscheen pas na zijn overlijden in 1998. Zijn neef Joop van Loo noemde Adriaan de Vin een Zeeuwse Rotterdammer. Adriaan was soms lang van stof, ook letterlijk in het spreken. Hij kon ongenadig uit de hoek komen over de aantasting van het eiland of over het dialect. In zijn artikelen schreef hij consequent Zieriksee voor Zierikzee om daarmee te laten zien dat de plaats naam is afgeleid van een persoon en niet van de zee. Dr. Adriaan de Vin. (Collectie Joop van Loo, Zierikzee). Gouden jaren (1980-1994) In deze periode was Wint de Vrieze elf jaar en Ton Brandenbarg vier jaar voorzitter. Ik beschouw deze tijd als de gouden jaren, waarin de kernredactie van Joop van Loo, Huib Uil en Frans Beekman de taken goed verdeelde en intensief samenwerkte voor een interessante kroniek. In 1980 legde Ton Brandenbarg meteen zijn visitekaartje neer met een artikel over 9

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 11