het waterschap zocht de redactie foto's uit voor een beeldreportage van het waterschap Schouwen-Duiveland tussen 1959 en 1995. Net als het speciale nummer in 1989 kreeg deze kroniek een fraaie kleurenomslag. In 1997 verscheen onder meer een artikel over het beroemde vakwerkhuis in het Vrijpoortje in Zierikzee, dat in die jaren veel stof deed opwaaien. Het jaar erop was het al weer raak. In 1998 herdacht de stad Zierikzee het feit dat het 750 jaar stadsrechten bezat. Opnieuw werden de inleidingen van een feestelijke bijeenkomst in Mondragon opgenomen in de kroniek, die voor 't eerst 140 bladzijden dik was. Drukkerij De Vries ontwierp voor de gelegenheid een geheel nieuwe en moderne omslag. In 1999 was het 50 jaar geleden dat het zogenaamde 1100-jarig bestaan van Zierikzee werd gevierd als een verlaat bevrijdingsfeest. Lydia Mol-Sipman en Joop van Loo maakten een uitstekend overzicht verlucht met vele foto's uit 1949. De landelijk bekende H.J.E. van Beuningen schreef over de middeleeuwse insignes die in de jaren '90 op het strand van Westenschouwen waren gevonden. Het totaal aantal religieuze en profane insignes zou tot ca. 1200 oplopen. Na Nieuwlande in het Verdronken Land van Zuid-Beveland werd het verdronken Westenschouwen de tweede vindplaats in Zeeland. De redactie kwam in het millenniumjaar en de 25ste jaargang van de kroniek opnieuw met een speciale uitgave met opnieuw een stofomslag in kleur. Ditmaal was het thema 'biografieën'. Opmerkelijke bewoners van Schouwen-Duiveland van de 13c'e tot de 20stc eeuw, van Witte van Haamstede tot Pieter Zeeman werden door deskundige schrijvers belicht. Compleet met een register van alle verschenen artikelen in 25 kronieken werd dit nummer het dikst van alle jaarboeken tot dan: 152 bladzijden, In 2001 met een 'dunne' kroniek van 104 bladzijden viel het artikel van Karei Leenders op over het schilderij 'Darinkdelven' waarin dit enorme paneel van 75 bij 245 cm geheel werd ontrafeld. Het bleek een soort stripverhaal over het buitendijkse zoutwinningsproces en dat in 1540 vermoedelijk was getoond aan keizer Karei V tijdens zijn werkbezoek aan het door stormvloeden geplaagde Schouwen. Het artikel wordt veel geciteerd in publicaties gewijd aan het kust onderzoek. W.P. de Vrieze (1938) Wint P de Vrieze stamt uit een familie van landbouwers in de Schouwse Westhoek. Na de HBS in Zierikzee bezocht hij de Landbouwschool in Dordrecht. Hij maakte al in I960 een studiereis naar de Verenigde Staten van Amerika. Jarenlang was hij akkerbouwer op boerderij Luchtenburg bij Haamstede. Juist een dergelijk landbouwbedrijf stelde hem in staat in de wintermaanden reizen te maken. Hij heeft veel van de wereld gezien (bezocht tot nu toe 90 landen!) en daarover verteld op menige vergadering van zijn vakbroeders. WIm stelde een aantal boeken samen die uitgingen van de opzet een oude foto te voorzien van een uitvoerige toelichting. Daarvoor bezocht hij vele inwoners van het westelijk deel van Schouwen-Duiveland en bekeek hun fotoalbums. Hij is echt een man van 'oral history'. Wim legde op die manier veel opmerkelijke zaken vast, die anders nooit bekend zouden zijn geworden. Ook redde hij menige gedenksteen, oud vaartuig of landbouwvoertuig van de ondergang. Zijn goed gedocumenteerde artikelen zullen in de toekomst van grote waarde blijken te zijn. Hij schreef zeven artikelen voor de kroniek. Wim de Vrieze zat vijftien jaar in de redactiecommissie van de kroniek, waarvan elf 14

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 16