200 bladzijden was met enige moeite tot stand gekomen en publicatie via de kroniek leek een oplossing. Er werden door de redactie vele oude foto's bijgezocht ter verlevendiging. Toch bleef het een gelegenheidsboek, vooral belangrijk voor de bank en haar bestuurders, en eigenlijk niet geschikt voor opname in een reeks jaarboeken. De N-uitgave werd gesteund door SNS Fonds 't Nut Zierikzee, dat de jaren erna ook financieel bijsprong, waarbij de penningmeester Rob de Jongh bemiddelde. In 2004 en 2006 kwam er een kroniek uit met een kleurenkatern in het midden over tegels. Opmerkelijk was in 2007 het verslag van het archeologisch onderzoek in de Korte Nobelstraat in Zierikzee. Het was het sluitstuk van een politiek drama uit 2004 waar wethouders waren afgetreden en dat de geschiedenis inging als 'Nobelgate'. Over deze politieke beroering werd echter in het artikel met geen woord gerept. Merkwaardig is dat na 2004 de artikelen steeds langer worden, een minder goede ontwikkeling. Wanneer eenmaal de lijst van auteurs is vastgesteld, is vervolgens het binnenkrijgen van de artikelen niet altijd gemakkelijk en als ze er eenmaal zijn, is de gewenste omvang van 16 bladzijden vaak zeer overschreden. In 2008 betrof dat een artikel van 36 bladzijden en in 2009 een artikel van 28 bladzijden! Hier gelden de woorden van M.R de Bruin uit 1985 over het ingrijpen van de redactie, die goed moet denken vanuit de interesse van de lezer. De redactie moet eigenlijk een reserve-artikel achter de hand hebben om in voorkomende gevallen een bijdrage te weigeren. De leesbaarheid zij een belangrijk argument! Huib Uil (1953) Huib Uil werd in het jaar van de watersnood in Zierikzee geboren. Hij bezocht het Professor Zeemanlyceum in Zierikzee en studeerde daarna aan de Rijksarchiefschool in Utrecht, waarmee hij middelbaar archiefambtenaar werd. In 1972 trad hij in dienst van het gemeentearchief van Goes en in 1979 volgde het toenmalige streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipslancl. In 1984 werd hij streekarchivaris en in 1997 archivaris van de gemeente Schouwen-Duiveland. Huib maakt met zijn collega's dagelijks historisch materiaal toegankelijk voor vele onderzoekers. Huib Uil was gedurende de gehele 35 jaar kroniek lid van de redactiecommissie, vrijwel altijd als secretaris. Zijn doel is het archief in de samenleving te plaatsen. Hij staat bekend om zijn hulp aan wetenschappers én amateurs. In de huidige tijd met managers die elke vijf jaar van baan veranderen, is Huib een constante factor met een grote kennis van de geschiedenis van Schouwen-Duiveland. Hij zet die kennis en ervaring in bij voordrachten, excursies en cursussen. Ook schreef hij een aantal boeken, terwijl hij de laatste jaren een veelgelezen rubriek verzorgt in de weekkrant 'Wereldregio'. Daarin noemde hij onlangs zijn voorganger PD. de Vos een markante Schouwen-Duivelancler, en dat is hij zelf natuurlijk ook. Huib Uil vond op Schouwen- Duiveland zijn levensbestemming. Naast zijn werk op het archief bestudeert Huib Uil het onderwijs in Zeeland ten tijde van de Republiek en hoopt daarop binnen afzienbare tijd te promoveren. In de kroniek schreef hij zelfstandig twaalf artikelen en vijf artikelen samen met anderen over kerkelijke geschiedenis, onderwijs, de stad Zierikzee en over de Slavenkas. Hij is de absolute koploper bij de auteurs. 16

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 18