Huib Uil. (Foto gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee). Op weg naar de toekomst De afgelopen 35 jaar van de Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen- Duiveland) overziende, moet gezegd worden dat het bijzonder is dat het in een relatief dun bevolkt gebied steeds weer lukt jaarlijks een gevarieerd jaarboek uit te brengen. Een complete serie in de boekenkast is een waardevol bezit. Het uitgeven van speciale nummers vroeg veel van de redactiecommissie, maar het resultaat was zeer bevredigend. Van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland én vanuit het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland was er door de jaren heen de stimulans om studenten en (amateur)-wetenschappers van diverse disciplines, en ook lokale onderzoekers (waaronder gepensioneerden) de resultaten van hun onderzoek te publiceren. Het contact tussen onderzoekers van buiten en lokale streekkenners is overigens voor beiden altijd stimulerend. De schrijvers waren voorts bereid de redactie kritisch te laten meelezen en op zoek te gaan naar bijzondere illustraties. De Aanwijzingen' voor auteurs moesten dit proces begeleiden. Het werd duidelijk dat steeds nieuwe aspekten aan de kroniek werden toegevoegd. Wellicht komt er ruimte ook artikelen te plaatsen over natuur en landschap op Schouwen-Duiveland. Op bescheiden mate gebeurde dat al, maar een structurele uitbreiding zou de kroniek nog veelzijdiger maken en een groter publiek kunnen aantrekken. Over de geschiedenis van allerlei families, over vele gebeurtenissen in het - ook recente - verleden is nog veel uit te zoeken. De kroniek moet zichzelf steeds vernieuwen, zoals dat ook gebeurde met de vormgeving. De kroniek is in staat de grote veranderingen in het agrarische buitengebied op Schouwen-Duiveland te volgen en vast te leggen voor de toekomst. Ook beschrijvingen van de dorpssamenlevingen op een bepaald moment blijken later van groot belang. Het sterke regionale bewustzijn (gesymboliseerd in het woord 'Werelclregio') en de 17

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 19