waardoor heel Schouwen onder water liep. Tevergeefs trachtte Mondragon het gat in de dijk te dichten. Het lukte de koninklijke troepen evenwel het havenhoofd te veroveren, waardoor de waterverbinding van Zierikzee met de Oosterschelde kon worden afgesloten. Het beleg van Zierikzee ging van start.11 Christobal de Monclragon (1504-1596). Koninklijk veldheer die de belegering van Zierikzee leidde in de jaren 1575 en 1576. Houtsnede circa 1550. GA Schouwen-Duiveland, Topografisch-historische atlas. SP 0445 Diverse pogingen tot ontzet mislukten. Admiraal Boisot kwam om het leven toen zijn schip in het Dijkwater zonk. Simonsz. slaagde erin een vloot van zestien schepen met voorraden in de stad te brengen. Daarna voerde hij talloze keren kleine vlooteenheden aan die vanuit de stad de koninklijke troepen aanvielen. Bij een van deze acties werd 'hem den rechteren arm in stucken geschoten'.12 Tijdens het beleg trachtte de gouverneur van Zierikzee, jonkheer Arend van Dorp, Simonsz. uit zijn functie te zetten door een andere admiraal te benoemen. Volgens Van Dorp functioneerde Simonsz. niet. Onder druk van andere kapiteins haalde Van Dorp uiteindelijk bakzeil. Adriaan Willem Simonsz. bleef admiraal van Zierikzee.13 Op 2 juli 1576 gaf Zierikzee zich over. De terugkeer onder 's konings gezag was echter van korte duur. Door slechte soldijbetaling sloegen de koninklijke soldaten aan het muiten. Zij verlieten op 3 november 1576 Zierikzee en Schouwen en Gezicht in vogelvlucht op Zierikzee en het omliggende gebied tijdens de belegering door de koninklijke troepen in de jaren 1575 en 1576.GA Schouwen-Duiveland, Topografisch-historische atlas, ZG 0004 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 25