Zeeuwse jaren dus niet beschikbaar. Daarom is dit artikel mede een exercitie in het reconstrueren van een leven op basis van weinig. Dit artikel beperkt zich tot een biografie van de Zeeuwse jaren van Pieter Cornelisz. Plockhoy, omdat daarover niet eerder werd gepubliceerd. In 1913 werd deze plaquette aangebracht in het stadhuis van Zierikzee ter herinnering aan Plockhoy. Het was het initiatief van dominee William Elliot Griffis. De plaquette bevond zich aanvankelijk in de noordelijke muur van de trouwzaal. Thans opgenomen in de collectie van het Gemeentemuseum. Foto Leen Koper. ABIPP. Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Zierikzee. TI-IA PK 1885) Pieter Plockhoy'sfamilie en vroege jeugcl Pieter Plockhoy werd in ieder geval in Zierikzee geboren. Zijn vader heette waarschijnlijk Cornelis Plockhoy. Dat blijkt uit het feit dat zijn zonen regelmatig werden aangeduid met de toevoeging 'Corneliszoon'. Zijn zonen voerden allen de achternaam Plockhoy en die verwijst vrijwel zeker ook naar de vader. Volstrekt zeker is dat niet, want in die tijd namen kinderen ook wel de achternaam van de moeder aan. Vader Plockhoy moet in de jaren rond 1620 in Zierikzee hebben gewoond en had ten minste drie zonen: Pieter, Andries en Cornelis, allen geboren te Zierikzee. Dat Pieter de oudste was, gevolgd door Andries en Cornelis, kan worden beredeneerd op basis van de volgorde waarin zij werden gedoopt en zijn getrouwd. Pieter werd waarschijnlijk gedoopt in 1640 en was tegen het jaar 1642 zeker getrouwd. Andries werd gedoopt en trouwde in 1646. Cornelis werd gedoopt in 1647 en trouwde in 1649. Dat ze pas gedoopt werden op jongvolwassen leeftijd was in Doopsgezinde kringen overigens gebruikelijk. Het is mogelijk dat vader Plockhoy Doopsgezind was en deel uitmaakte van de Doopsgezinde gemeente in Zierikzee. Bewijs daarvoor is er overigens niet. Het kan echter ook zijn dat hun moeder Doopsgezind was. Zij was 37

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 39