waarschijnlijk identiek met de 'Aeltien Plucgovdie in 1642 als weduwe vermeld staat in de lidmatenlijst van de Vlaamse Doopsgezinde gemeente van Middelburg, en met de 'Aeltien Plucquoijs' die als getuige wordt vermeld bij het huwelijk van Andries Plockhoy in 1646. Waarschijnlijk was zij de dochter van ene Andries, maar over haar afstamming is verder niets bekend. Als Andries Plockhoy inderdaad haar tweede zoon was, kan hij vernoemd zijn naar zijn grootvader van moeders kant. Aangezien zij blijkbaar dezelfde achternaam voerde als haar zoons, is het ook mogelijk dat die hun achternaam aan haar ontleenden. Van de vader van Pieter Plockhoy is verder weinig bekend, behalve dat hij vermoedelijk al op jonge leeftijd is overleden. In elk geval in het jaar 1627, want Pieter Plockhoy zei op 4 mei 1654 over zijn vader dat die al 27 jaar dood was. Hij is dan waarschijnlijk al overleden vóór de geboorte van zijn jongste zoon, die waarschijnlijk om die reden dan ook Cornelis is genoemd. Waar en wanneer vader Plockhoy zijn laatste rustplaats heeft gevonden is helaas niet bekend. De Middelburgse en Zierikzeese begraafboeken zijn of niet bewaard gebleven of vermelden hem niet. In Zierikzeese archieven uit die tijd verder niets te vinden over ene Cornelis Plockhoy. Het is mogelijk dat vader Plockhoy onder verdachte omstandigheden is overleden. Dat kan worden afgeleid uit de opstelling van zoon Pieter, toen deze jaren later in een conflict verzeild was geraakt. Zijn tegenstander insinueerde toen 'dat hij wel wiste, wat einde dat zijn vader genomen hadde'. Pieter reageerde fel, liet dit niet over zijn kant gaan en werd in het gelijk gesteld. Dit neemt niet weg dat de dood van zijn vader plotseling kwam en mogelijk geen natuurlijke, en zelfs schandelijke, dood was. Vader Plockhoy stierf dus jong; moeder Plockkhoy daarentegen heeft haar zonen zien opgroeien en trouwen. Dit blijkt onder meer uit het feit dat zij in 1649, samen met haar andere zoons, 'consent' gaf voor het huwelijk van haar jongste zoon Cornelis in Utrecht. Het is aannemelijk dat zij kort na de dood van haar echtgenoot Zierikzee heeft verlaten en met haar zonen naar Middelburg is verhuisd. In 1649 woonde ze daar in elk geval. Wanneer die verhuizing heeft plaatsgehad is helaas niet te achterhalen. Het zou dus goed kunnen zijn dat Pieter alleen zijn kinderjaren in Zierikzee heeft doorgebracht. Het is ook niet bekend wanneer Pieter Plockhoy precies is geboren. Wel staat vast dat hij in 1642 een getrouwd man was. Samen met zijn vrouw staat hij namelijk vermeld in de lidmatenlijst van de Vlaamse Doopgezinde gemeente in Middelburg die in dat jaar werd aangelegd. Vermoedelijk was hij niet lang daarvoor getrouwd en hoogstwaarschijnlijk is hij ook identiek aan de Pieter Cornelisz. die in 1640 gedoopt werd door de lokale oudste. Doopgezinde mannen lieten zich namelijk vaak pas dopen als ze gingen trouwen of zich ergens wilden vestigen. Plantenga noemt als tijdstip van geboorte 'omstreeks 1625', maar dit is stellig te laat. Vermoedelijk is Pieter Plockhoy op zijn minst in 1620 geboren, zo niet enkele jaren eerder. In dat geval verschilde hij behoorlijk in leeftijd met zijn broers: Andries, vermoedelijk geboren voor 1626 en Cornelis, waarschijnlijk geboren in 1626 of 1627, in elk geval na de dood van zijn gelijknamige vader. Meer zekerheid hierover is er niet. Aangezien het mogelijk is dat Pieter al op jonge leeftijd trouwde, is de datering 'omstreeks 1620' het meest aannemelijk. Zoals eerder aangegeven, is niet bekend hoe lang Pieter Plockhoy in Zierikzee heeft gewoond, wel dat hij zeker tot 1654 in Middelburg woonde. Er zijn geen aanwijsbare contacten met sleutelfiguren uit de Doopsgezinde gemeenschap in die tijd, zoals bijvoorbeeld met de eveneens te Zierikzee geboren Amsterdamse Doopsgezinde voor man Galenus Abrahamsz. De Haan (1622-1706), die in 1648 naar Amsterdam vertrok. 38

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 40