(anno 2009 Raamstraat 21). Een ander huis dat hij bezat in de Ravenstraat, verkocht hij begin 1813. Het overlijden van zijn echtgenote, begin 1830, verstoorde blijkbaar een wankel economisch evenwicht. Andries junior kwam met zijn twee overlevende zoons, Anderies en Izak, terecht in het oudemannenhuis in de St. Anthoniestraat. Opmerkelijk is dat zoon Izak - ook metselaar van beroep - drie jaar later trouwde met Cornelia van den Nieuwenhuizen, een dienstbode die tegelijkertijd met de Stofregens verbleef in hetzelfde armenhuis. Na het huwelijk gingen Izak en Cornelia wonen in een huis aan de noordzijde van de Krepelstraat. Weduwnaar Andries Stofregen junior trok bij hen in. Deze laatste Izak deed regelmatig metselwerk voor de stadsarchitect, onder meer aan de Latijnse School en aan de portierswoning van de Zuidhavenpoort. Zijn loon bedroeg 1,10 gulden per dag, tien cent meer dan een private aannemer betaalde. De moeilijkheid was om na afloop van een karwei tijdig weer een nieuwe opdracht te krijgen. Dat was nodig, omdat de lonen (ook bij voldoende werkaanbod) niet hoog genoeg waren om reserves op te bouwen. Een eigen huis was er niet meer bij voor de Stofregens, dus moest naast andere kosten van levensonderhoud ook huishuur worden opgebracht. Waarschijnlijk om hierop te kunnen besparen verhuisde men vaak, zoals de kaart laat zien. Uitsnede van hel kadastrale plan van Zienkzee, sectie B (collectie GASD: foto auteur). De meeste gezinnen Stofregen die in deze bijdrage de revue passeren, woonden in de omgeving van hel Gat van Westnoordwesten. De nummers verwijzen naar de personen hel schema Stofregen, IA is de Lutherse Kerk. Niet bekend is of Izak erin slaagde om steeds voldoende werk te krijgen, maar feit is dat het minder goed ging met het gezin van Izak en Cornelia. Drie van hun zes kinderen overleden jong, waarvan één, een zesjarig dochtertje, als gevolg van een thuis opgelopen verbranding. De twee zoons maakten zich enkele keren schuldig 72

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 74