12 oktober 1848 te Goes met zijn stadsgenote Johanna Maria Pilaar (1819-1908), geboren te Goes als dochter van Hendrik Cornelis Pilaar (1796-1871) en Catharina Johanna van de Kruysse (1794-1870). Annies jeugd was ongetwijfeld heel beschermd onder de vleugels van een warme, hartelijke moeder en begeleid door een kinderjuffrouw in het kleine 19e eeuwse Zierikzee. Annie ging in Zierikzee naar school. Na de openbare lagere school aan de Nieuwe Bogerdstraat werd zij in juli 1899 toegelaten tot de gemeentelijke Hogere Burger School aan de Manhuisstraat. Op 27 juli 1905 haalde zij haar eindexamen. Vervolgens verbleef Annie enige tijd te Parijs en volgde zij aan de Sorbonne een opleiding. In die tijd gold nog sterk dat meisjes uit haar milieu vooral een algemene vorming kregen, 'contenance' werd bijgebracht, goede omgangsvormen en een elegante kaarsrechte houding, en dat zij werden onderwezen in enige huishoudelijke en anderszins nuttige werken. Annie de Crane, ca. 1905 Vervolgens begonnen haar 'jonge meisjes jaren' waarin ze in en buiten Zeeland 'uit ging' op diners en partijtjes en vriend(inn)en ontmoette bij het croquetspel en tennismatches. Zij maakte daarbij ook kennis met Edzard Gelderman, die zich in '1904 te Zierikzee had gevestigd en met wie zij daar op 16 juni 1910 zou huwen. Annie de Crane was een elegante rijzige verschijning, een knappe blonde vrouw die zelfbewust door het leven ging. Zij had een wat onderkoelde 'Engelse' humor met een goed gevoel voor 'understatement'. Afkomstig uit een Nederlands Hervormd en vrijzinnig liberaal milieu, heeft zij zich waar mogelijk maatschappelijk actief opgesteld. Zij was ook - voor haar tijd vrij "fast" - sportief. Vooral het tennisspel beoefende zij van meet af aan met verve. Dat blijkt uit het opschrift op de briefkaart met foto "von der neuen Bekanntschaft", die Edzard in 1907 aan zijn moeder stuurde en waarop Annie, in lange witte jurk en met hoed, met een tennisvriendin, eveneens in een lange witte jurk en met hoed en tennisracket, op een tennisbaan staat afgebeeld met de toevoeging "Kampioenen dames double van Zeeland". Uiteraard waren de sociale contacten niet tot het eiland beperkt, maar de afgelegen ligging en reisbelemmeringen waren er. Dit bevorderde de onderlinge gezelligheid in het eigen milieu op het eiland, zowel in de concertzaal als op partijen en bij ontvangsten aan huis. Dit blijkt uit enkele bewaard gebleven menu's van diners waarop Annie in veel gevallen op de achterkant de tafelschikking aantekende. Zo werd Annie op 23 januari 1908 door mr. J.P Cau, president van de Zierikzeese rechtbank, en mevrouw Cau-de Vulder van Noorden in hun huis aan het Havenplein aan tafel genood waar zij Edzard Gelderman als tafelheer trof. 81

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 83