Boeye, een broer van Edzards tante Henriëtte Frangoise Boddaert - Schuurbeque Boeye, hem aan deze betrekking in Zierikzee geholpen: hij was immers een der commissarissen van de Zeeuwse Landbouwbank. Edzard heeft interessante ontwikkelingen in het bankwezen meegemaakt. In veel Nederlandse steden, ook in Zierikzee, bevonden zich verschillende kleine particuliere bankinstellingen of kassiers. Deze kleine financiële instellingen gingen in het begin van de twintigste eeuw vaak samen of werden door grotere overgenomen. Zo ontstonden de Amsterdamse Bankvereniging, de Rotterdamse Bankvereniging en in de provincie de Nationale Bankvereniging, Volgens het verslag van de Hoofddirectie van de Nationale Bankvereeniging, uitgebracht in de algemene vergadering van aandeelhouders op 12 juni 1917 was het doel toe te werken naar een verbetering en vernieuwing van het provinciale geldwezen. Om dit te bereiken werd op 13 mei 1916 te Utrecht de NV Nationale Bankvereeniging opgericht, die intensieve samenwerking aanging met de reeds bestaande Rotterdamse Bank vereeniging. Tal van particuliere bankinstellingen in den lande sloten zich bij de Nationale Bankvereeniging aan: zo ook per 1 januari 1917 de Zeeuwse Landbouwbank aan de Poststraat nr. 17 te Zierikzee, waarbij Edzard werd aangesteld als directeur. In de tweede helft van 1917 trad ook de Zierikzeese Firma C.M. Bal, kassier en commissionair aan de Oude Haven A 405 (37), toe tot de Nationale Bankvereeniging. Op 16 juli 1917 adverteerden Gelderman en Bal dat hun kantoren twee dagen latei- zouden worden overgebracht naar het nieuwe kantoor aan de Oude Haven A 339 (Havenpark 23). Het nieuwe kantoor bevond zich direct naast het woonhuis van Edzard aan de Oude Haven nr. A 338 (Havenpark 21, later Hotel 'Mondragon' en Het ilavenpark 21 en 23, na de grote verbouwing, ca. 1918. Het smalle buis met de voorover hellende trapgevel aan de rechterzijde werd later bij de bank getrokken en daartoe in dezelfde stijl verbouwd 84

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 86