thans notariskantoor Beijsens en Zonnevylle). De beide huizen werden in 1916-1917 in zijn opdracht grondig vernieuwd, waarbij de 19e eeuwse voorgevel van nr. 21 in neo-renaissancestijl werd aangepast aan de oude trapgevel van nummer 23. De huizen werden intern met elkaar verbonden en ook de tuinen werden samengevoegd tot één grote tuin. Op nr. 23 bleef tot voor enkele jaren eerst de Rotterdamse bank (-vereniging) en later de ABN AMRO Bank gevestigd. In de gevel van nr. 21 werd als herinnering de gevelsteen "Renovatum 1917" geplaatst, terwijl onder de ramen van nr. 23 twee gevelstenen herinneren aan (links) de eerste steen legging op 1 november 1916 en (rechts) de bouwmeesters C. de Vos tot Nederveen Cappel enJ.J. Wesseling. Enkele jaren later werd het rechts naastgelegen smalle huis bij de bank getrokken en daartoe in dezelfde stijl verbouwd. Tot 1938 voerden Edzard en C.M. Bal samen de directie over het kantoor Zierikzee van de Nationale Bankvereeniging N.V, later de Rotterdamse Bankvereniging NV C.M. Bal kreeg op 1 januari 1938 eervol ontslag, waarna Edzard de enige directeur bleef tot zijn plotselinge overlijden op 59-jarige leeftijd. De heer D.C.A. Lugt volgde hem op. Gezelligheidsleven In Zierikzee floreerde een druk sociaal leven. Buitenshuis vond dat onder meer plaats in verschillende sociëteiten, zoals de sociëteit 'Concordia' van Van Meteren aan de Appelmarkt, de sociëteit 'Ons Genoegen' van O. Verwer in de Poststraat nr. 11 en de sociëteit 'De Goede Vereniging' of 'Bellevue' aan de Nieuwe Haven, hoek Hoofdpoortstraat van H. Kanaar en later zijn weduwe. Ook troffen velen, in hoofdzaak heren, elkaar in verschillende verenigingen, zoals de verenigingen 'Algemene Ontwikkeling', 'Tot Nut en Genoegen' en de 'Maatschappij voor Nijverheid en Handel'. Daarnaast werden er voor de voorbereiding van diverse festijnen comités gevormd. Het sociale leven bleef natuurlijk niet beperkt tot het eiland: veelvuldig kwamen gasten uit binnen- en buitenland naar hier. Op 5 september 1905 richtte Edzard met een vriendenclubje, allen toen ongehuwde jonge mannen aan het begin van hun carrières, het borrel- en eetgezelschap 'De Sint Jans Tafel' op. Dit kwam in de Sociëteit 'Ons Genoegen' regelmatig bijeen. Edzard werd de secretaris. Verder waren er leden uit Zierikzee en buitenleden en konden de leden gasten aan tafel noden. In zijn mooie handschrift zijn studentikoze notulen en volledige leden- en gastenlijsten bewaard gebleven waaruit blijkt dat met veel jolijt van de jonge jaren werd genoten. Het gezelschap stierf een natuurlijke dood: wegens benoemingen elders in Nederland en/of door huwelijken namen de leden afscheid van deze bijzondere vriendenkring. In 1910 was het over. Daarmee was het niet gedaan met de gezelligheid. Met enkele vrienden was Edzard ook betrokken bij het nieuw leven inblazen aan de aloude 'Sociëteit de Vereeniging anno 1802' te Zierikzee. Het briefhoofd van deze oude Sociëteit vertoont tot op heden silhouetten met daaronder de handtekeningen van de heroprichters/leden aan het begin van de twintigste eeuw. Hij staat als derde van rechts afgebeeld, als enige getooid met een lichte hoed. Politiek Ook op plaatselijk politiek terrein was Edzard actief. Zijn vrienden en kennissen kwamen, zoals hijzelf, vrijwel allen uit liberale kring. Hij trof dan ook een gunstig milieu, want het eiland was in hoofdzaak liberaal ingesteld. Al spoedig na zijn aantreden in 1905 vervulde Edzard bestuurlijke functies in de Liberale kiesvereniging 85

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 87