te Zierikzee. In maart 1914 werd hij verkozen tot bestuurslid en later tot voorzitter van de Liberale Kiesvereniging. Hij bedankte er in 1917 voor. Bij de gemeenteraads verkiezingen van 1913 dong Edzard mee naar het raadslidmaatschap. Op 17 oktober van dat jaar verscheen een verkiezingsadvertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode met toelichting van wat zoal van hem als raadslid kon worden verwacht. De vraag werd gesteld of de kandidatuur van Gelderman een goede was. Het antwoord luidde positief. Drie dagen later werd Edzard in een advertentie onder de kop "Stemt links!! Stemt Gelderman" wederom aanbevolen als kandidaat voor de gemeenteraad voor de Liberale partij. Zijn kandidatuur slaagde, want op woensdag 3 december 1913 werd hij als raadslid beëdigd. In de verslagen van de raadsvergaderingen komt Edzard naar voren als een sociaal voelend mens. Dit leidt overigens niet steeds tot positief resultaat. Hem werd in de raad zelfs het verwijt gemaakt dat hij teveel oog heeft voor minder bedeelden! Het raadswerk beviel Edzard kennelijk maar matig, want op 27 april 1918 schreef hij aan burgemeester D. van der Vliet onder meer Tevens maak ik van de gelegenheid gebruik U mede te delen dal ik tot mijn leedwezen op den duur het raadslidmaatschap niet met mijne betrekking vereenigbaar acht en mij dus genoodzaakt zie mijn mandaat neer te leggen. Toch waren zijn de politieke ambities niet ten einde. Bij de gemeenteraads verkiezingen in 1923 en 1927 was hij kandidaat voor de neutrale lijst, die in de kleine gemeenschap van Zierikzee geen partijpolitiek wilde bedrijven, maar het algemeen belang beoogde te dienen. In februari 1934 werd Edzard aanbevolen als opvolgend hoofdingeland voor het gebouw van het Waterschap Schouwen. Hij kreeg echter onvoldoende stemmen. Vreemdelingenverkeer Edzard stelde zich ook beschikbaar voor de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer te Zierikzee. De jonge bankier zag daar economische belangen en kansen in voor de eilandelijke gemeenschap. De Zierikzeese WV werd opgericht op 29 november 1895 om wat leven te brengen in de stedelijke brouwerij. Op 9 april 1906 werd Edzard tot bestuurslid gekozen en in 190"" werd hij voorzitter. Hij zou zich in deze nevenfunctie 22 jaar lang zeer actief inzetten. Regelmatig organiseerde hij met zijn medebestuurders fietstochten over het eiland, naar de bollenvelden op de geestgronden bij Haamstede, naar de "Muralt-(dijkversterkings-)werken" bij Burgh- sluis, voetbal- en schietwedstrijden, lezingen over uiteenlopende onderwerpen, tentoonstellingen van schilderijen, tekeningen en fotografie en andere activiteiten. Alles om toeristen naar Schouwen-Duiveland, in het bijzonder naar de hem dierbare Westhoek te lokken. Het kan dan ook geen toeval zijn dat op een sobere, vermoedelijk uit de jaren twintig daterende Toeristenkaart Westelijk Schouwen als een der weinige plaatsen zijn jachthuis 'De Houtsnip' te Westenschouwen staat aangeduid. Edzard heeft zich zeer ingespannen om de WV op niveau te krijgen. Bij herhaling blijkt echter uit verslaggeving door M.J. Kosten, redacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode, dat de ledenvergaderingen slecht werden bezocht. Ook uit de door Edzard bijgehouden notulen komt naar voren dat het niet steeds wilde vlotten met het werk van de vereniging. Edzard, die goede onderlinge verhoudingen nastreefde, stelde nog al eens voor na afloop van de vergadering niet meteen uiteen te gaan maar nog een half uurtje met elkaar te blijven praten en zo samenwerking te bevorderen. Op de ledenvergadering van februari 1927 nam hij voorgoed afscheid. Hij ontving als dank voor zijn langjarige inzet als voorzitter in een fraai gecalligrafeerde oorkonde het ere-voorzitterschap van de vereniging en een herinneringspenning. 86

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 88