Concertzaal Edzard Gelderman had grote belangstelling voor muziek- en toneelkunst en hij heeft zich er al vroeg voor ingezet deze in Zierikzee te bevorderen. Hij organiseerde concerten en bracht bekende toneelgezelschappen als die van Eduard Verkade en Cor van der Lugt Melsert naar Zierikzee. Er was een verouderde kleine concertzaal in de Paardenstraat, eigendom van de "Sociëteit de Vereeniging". Edzard nam in 1908 het initiatief tot het oprichten van een 'groot Comité tot oprichting van een (vernieuwde) Concertzaal en Graanbeurs'. Er werd een lijst van draagkrachtige inwoners opgesteld, waaruit gespreid over de verschillende gemeenten personen per circulaire op 3 oktober 1908 werden uitgenodigd tot het Comité toe te treden. De sociëteit "De Vereeniging" verklaarde zich bereid de oude Concertzaal voor fl. 4.000,- te verkopen aan de daartoe op te richten vennootschap en de beide belendende pakhuizen voor fl 3.200,-. Twee maanden later kon Edzard met vreugde bekend maken dat in totaal 205 personen voor fl. 34.400,- in de vennootschap 'NV De Concertzaal' hadden ingelegd. Men kon dus aan de slag. In 1908-1909 werd de Concertzaal zeer grondig vernieuwd. De zaal kreeg een frontbalkon en zijbalkons, ramen en gasverlichting, ook op het toneel. De vernieuwde Concertzaal werd op 14 december 1909 's-avonds om half acht plechtig ingewijd met redevoeringen en het blijspel "de Oester" van H.Henry Davies door de Hagespelers ("Verkades Tooneel"), waarna de feestelijke avond werd afgesloten met een bal dat tot laat in de nacht duurde. De Concertzaal voldeed gedurende vele jaren, zij het dat het niet eenvoudig was het hoofd financieel boven water te houden. De combinatie graanbeurs-concertzaal leidde niet tot het gewenste resultaat en ook de (le wereld-)oorlogsomstandigheden belemmerden de exploitatie van het geheel. In de periode vanaf 1925, in welk jaar opnieuw verbeteringen waren aangebracht, tot de oorlogsjaren beleefde de concertzaal een bloeitijd. Edzard was een gewaardeerde, krachtdadige directeur. Er werden in de Gelderman-periode naast concert en toneelspel van hoog niveau ook moderne veranderingen aangebracht: een filmcabine, een verbeterde ingang en een aggregaat dat voor elektriciteit zorgde, voordat elektrisch licht Schouwen-Duiveland bereikte. Helaas is de Concertzaal, alle inspanningen ten spijt, thans ter ziele. Maatschappelijk actief Edzard was ook incidenteel betrokken bij culturele of maatschappelijke activiteiten. Bij heel verschillende gelegenheden spande hij zich, veelal als bestuurslid, in om verschillende acties en festiviteiten in goede banen te leiden. Het betrof een scala van activiteiten, variërend van de aanleg van het openluchtzwembad "Het Stelletje" aan de zeedijk tot bezoek aan de Minister van Financiën om te pleiten voor het behoud van het Kadaster in de stad. Zo was hij ook betrokken bij een bijzondere gebeurtenis in de zomer van 1907. Op 13 september van dat jaar brachten Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik een bezoek aan Zierikzee. Edzard trad op als 2e secretaris van de 'Centrale Feestcommissie'. De stad werd verfraaid met erebogen en gevelversieringen. De Majesteit en haar gemaal werden de stad ingeleid door een erewacht van 25 ruiters. De dag ervoor was op het plein achter het hotel-café 'Juliana' door een comité van dames, onder wie de toen 20 jarige Annie de Crane, een vaandel van wit fluweel, voorzien van de drie wapens van Zierikzee, Schouwen en Duiveland en versierd met gouden franje, aan de Erewacht aangeboden. Edzard trad op als vaandeldrager. 87

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 89