Al op 28 april 1904, nog voor hij zich in Zierikzee vestigde, werd Edzard in de Zierikzeesche Nieuwsbode vermeld als "de amateurphotograaf Gelderman" die enkele kiekjes maakte bij een fietstocht naar de bollenvelden in Haamstede. Naast de stoomtram die in 1899 op Schouwen-Duiveland werd aangelegd en in de dertiger jaren het luchtverkeer Rotterdam-Haamstede-Vlissingen-Knokke Heist, had tot zijn vreugde en plezier ook het automobiel zijn intrede gemaakt. Edzard kreeg reeds op 28 december 1908 als nr. 584 een rijksvergunning nr. 433 voor het hebben van een auto. In 1906 wordt hem het provinciale kenteken K 118 toegekend. Later verkreeg hij daarnaast, voor een tweede en derde auto, de kentekennummers K2137 en K 6263. Edzard Jacob Gelderman in zijn Austria Daimler voor zijn huis en bankkantoor I-lavenpark 21 en 23 te Zierikzee, ca. 1928. Edzard was een enthousiast automobilist in binnen- en buitenland en heeft dan ook met veel genoegen verschillende auto's gereden, waarvan mooie foto's bewaard bleven. Omdat zijn in 1918 in de duinrand gebouwde jachthuis 'De Houtsnip' gedurende de eerste jaren slechts te voet langs het onverharde Duinwegje of Toledo'swegje was te bereiken, bouwde Edzard in 1920 in de 'kom' van Westen- schouwen, aan de Westenschouwenseweg een vrijstaande garage. Het gebouwtje met een zadeldak met rode pannen en grote ronde dubbele deuren staat er nog steeds, rechts naast "Papas Tapas" waarvan het nu als berging deel uitmaakt. 89

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 91