Hel tuinhuisje Rosenborg Rechts zit Annie met haar zoon Arnold op schoot, ca. 1912. Het jonge paar betrok het huis Oude Haven A 338 (Havenpark 21), waar op 7 juli 1911 hun zoon Arnold Christiaan en op 4 oktober 1913 hun dochter Anna Marie werden geboren. Het was een groot 17e eeuws huis, dat oorspronkelijk aan de haven was gelegen: in het laatste kwart van de 19e eeuw werd dit gedeelte van de Oude Haven gedempt, waarna het Havenplein en het Havenpark werden aangelegd. De verbouwing van 1916-1917 vond in opdracht van Edzard plaats. Uit aantekeningen en schetsen valt af te leiden dat Edzard zich zelf actief met het ontwerp heeft bezig gehouden. Het interieur van het woonhuis is in hoofdlijnen onaangetast gebleven. Zoals vele huizen aan de Oude Haven lag het voorste gedeelte van dit zeer diepe huis op de oorspronkelijke havendijk en het oudere achterhuis enkele meters lager aan de voet daarvan. Dit hoogteverschil gaf het interieur van het huis een bijzonder cachet. Het achter in de tuin op de zon gelegen tuinhuis 'Rosenborg' completeerde het geheel. Van het huishouden aan het Havenpark hebben van meet af aan honden deel uitgemaakt, zoals uit menig foto blijkt. Het was een elegant huis, waar het drukke sociale leven van de beide echtelieden, met hun kinderen, gasten en besognes zich voorstelbaar met charme heeft afgespeeld. Het bewonen van een groot huis vereiste de inzet van personeel. Naast een of meer stevige werksters waren er een eerste en tweede meisje en van ca. 1915 tot in 1940 de huisknecht Piet van den Hoek. De werving ging door persoonlijke bemiddeling dan wel via advertenties in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Op 26 mei 1916 werd bijvoorbeeld een advertentie geplaatst waarin Mevrouw Gelderman-de Crane voor haar kinderen een 'beschaafd burgermeisje' vraagt 'voor dagelijks van 9 tot 5 '/s uur, van wie wordt vereist dat zij kennis heeft van naaien en stoppen'. Toen de kinderen klein waren kwam er op een gegeven moment een, door hen niet erg 91

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 93