Over en weer fotografeerden Annie en Edzard elkaar met een kind op de arm in de achtertuin van hun huis aan het Havenpark: Annie mei haar dochter Anna Marie en Edzard met zijn zoon Arnold, ca. 1915. gewaardeerde, wat strenge Duitse kinderjuffrouw, "das Fraulein". In 1938 wordt zowel in april een dienstbode voor dag en nacht gevraagd, die ook bereid is mee te gaan naar Westenschouwen en enigszins bekend is met koken", alsmede per december een inwonende "tweede meisjegezocht. Een aantal personeelsleden bleef lange tijd een dierbare band met "hun Mevrouw" onderhouden. Zo was Jo (Smits-) Verschure een jarenlange steun en toeverlaat. Ook waren Hendrika (Snijders-) Kik en Maatje Kwaak beiden intern in dienst. Uit hun verhalen maak ik op dat zij zich er wel hebben bevonden. De belangrijkste van hen was de huisknecht Piet van den Hoek. Hij was gedurende vele jaren de "major domus" ten huize Gelderman. Hij kwam al jong, op ca. 15-jarige leeftijd, als huisknecht in dienst aan de Oude Haven A 338. Hij had verschillende huishoudelijke taken. Zo diende hij bij diners. Het verhaal gaat dat hij daarbij eens moest lachen om een mopje dat een der gasten vertelde en daarbij de controle verloor over de juskorn waarmee hij rondging, met alle vette gevolgen van dien. Hij fungeerde ook als chauffeur, haalde en bracht gasten naar de verschillende veerboten en haalde de kinderen van school. Voorts ging hij als hulp mee op jacht in de Westenschouwse duinen. De houten bedsteekamer boven de voordeur van "De Houtsnip" heette, ook vele jaren na zijn vertrek nog "de kamer van Piet". Ook hij was een sportief man: lid van de Zierikzeese gymnastiekvereniging 'Rust Roest' en onder meer een enthousiast polsstokspringer. Vele foto's wijzen op een respectvolle verhouding tussen Piet en de familie, welke ook na beëindiging van zijn dienstverband na het overlijden van Edzard op 1 juli 1940 nog vele jaren hartelijk bleef voort duren. Volgens zijn kinderen sprak Piet met genegenheid over zijn tijd aan het Havenpark. Tekenend is dat in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 22 juli 1982 een In memoriam PC. van den Hoek werd gepubliceerd, luidende: "Op 13 juli overleed nog vrij onverwacht op 82-jarige leeftijd onze vroegere stadgenoot Piet van den I-Ioek.. Piet van den Hoek was vele jaren in dienst bij de familie Gelderman-de Crane. Bekendheid kreeg hij als beheerder van de koffiekamer van de Concertzaal. Dit werk. deed hij naast zijn werk. als medewerker bij de Koninklijke Zeelandia. De heer van den Hoek. was ook. enkele jaren be- 92

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 94