Kroniek van het land van de zeemeermin (schouwen- duiveland): 35 jaar regionale geschiedschrijving door Frans Beekman Inleiding Na 35 jaar uitgave van de Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen- Duiveland) door de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland vond de redactiecommissie het wenselijk met een overzicht te komen. Een dergelijk verzoek vraagt om enig nadenken over de aanpak, want het is natuurlijk onmogelijk alle gepubliceerde 275 artikelen in de 35 kronieken (plus de twee bijzondere kronieken W en N) de revue te laten passeren. Ten slotte ben ik ertoe gekomen de periode 1976-2010 in te delen naar de vijf voorzitters van de redactiecommissie. Zij treden immers naar buiten tijdens de jaarvergadering. Overigens werkt de redactie als een team en heeft de voorzitter het relatief gemakkelijk. De eerste voorzitter tussen 1976 en 1979 tvas mevrouw J.C. Reitsma- d'Ancona, die leiding gaf aan het vormgeven van het idee van archivaris Huib Uil: de naam, het soort artikelen, het ontstaan van een bepaalde structuur. De tweede en derde voor zitter waren Wint de Vrieze en Ton Brandenbarg die tussen 1980 en 1990, plus de jaren 1991 tot 1994, het volwassen worden van de kroniek begeleiden. Met enthousiasme werd door beide voorzitters de sprong naar een hoger niveau gemaakt. De vierde voorzitter Frans Greijn was meer een bestuurder, maar wist het hoge niveau van 1995 tot 2002 te handhaven.Daan van der Wekken werd de vijfde voorzitter van 2003 tot heden. Hij combineerde het voorzitterschap met deskundigheid als oud-leraar geschiedenis. Speciale aandacht zal in het navolgende gegeven worden aan kronieken met een bepaald thema, waarvan er totaal zes verschenen. Een aantal por tretten van personen die de kroniek een gezicht gaven, moet de tekst verlevendigen. De basis voor het verhaal vormen de 35 (+2) kronieken. De notulen van het bestuur van de vereniging en van de commissie jaarboek zijn vrijwel niet gebruikt. Het wordt een persoonlijk verslag, mede gevoed door de eigen herinneringen aan de 23 jaar, toen ikzelf van 1981 tot 2003 deel uitmaakte van de commissie. Daarom ligt het accent op de activiteiten die betrekking hebben op de samenstelling van de kroniek. Wat maakt ons jaarboek zo bijzonder en waarom bestaat het nog, terwijl soortgelijke uitgaven in Midden-Zeeland ter ziele gingen? Eerste jaren (1976-1979) Het idee om te komen tot een jaarlijks terugkerende boekuitgave van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland is afkomstig van Huib Uil. Hij werkte in die jaren op het gemeentearchief in Goes en was daar redactie-secretaris van het Historisch Jaarboek van Noord- en Zuid-Beveland. Als toenmalig secretaris van de vereniging Stad en Lande bracht hij het onderwerp 'jaarboek' ter tafel op de bestuursvergadering van 23 mei 1975. Het doel was populair-wetenschappelijke studies in een jaarlijkse uitgave te publiceren. Elders in Nederland bestond er in die jaren ook een verhoogde belangstelling voor 'heemkundige' jaarboeken. Meteen al werd er gesproken over startsubsidies en de wenselijkheid een redactiecommissie te vormen. In de bestuursvergadering van 29 augustus 1975 werd de redactie ingesteld, bestaande uit J.C. Reitsma-d'Ancona, drs. J.L. Braber, WE de Vrieze, H. Klepper, dr. A. de Vin en H. Uil. Ookdrs.J.RJ. Lokker, zoon van oud-archiefmedewerker J.M.J. Lokker trad toe. Deze commissie ging in de herfst van 1975 aan de slag. Adriaan

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2010 | | pagina 9