Tuinieren zonder wieden bestaat niet. 'Als de tuinman afwezig is neemt de natuur het snel over.' De crisisjaren Het jaar 1933 ontbreekt in het notulenboek. Zelfs wereldschokkende, gebeurtenissen slaan nauwelijks neer uit het brein van de notulist. Ik doel ook op de oorlogsjaren en de inundatie, de Ramp. Notulisten zijn doorgaans nauwelijks geneigd tot enige reflectie. Tekenend voor de zware economische tijden is dat het bestuur volgens de notulen van 17 april 1934 aan het Comité der Zierikzeesche Paardenloterij zal vragen om een donatie, "omdat de penningmeester dan wat gemakkelijker bij kas zit om alles te betalen omdat er zoveel achterstallige pacht nog geïnd moet worden." Het Comité zal tot en met 1937 100,00 doneren. Waar is de Paardenloterij gebleven? De huurders hebben het moeilijk. In de vergadering van 21 november 1934 wordt afgesproken dat de secretaris de huurders zal aanschrijven in plaats van te volstaan met een advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode, waarin zij worden opgeroepen om te komen betalen. Hem is gebleken "dat vele pachters zeggen dat zij het advertentie van het betalen der pacht niet gelezen hebben, en dat is altijd voor de pachters een goede uitvlucht om niet te betalen." Schuldeisers hebben doorgaans een beter geheugen dan schuldenaren. De oorlog Of betaling van de huur normaal doorgang vindt zelfs na de inundatie blijkt niet uit de notulen. Kennelijk wordt niet vergaderd gedurende de laatste twee jaren van de oorlog. Na de bevrijding moeten de gevolgen van de inundatie bestreden worden. Op 13 november 1946 meldt de notulist: "Bij de rondvraag besproken de aanvrage voor gips, ondergeteekende zal er zorg voor dragen, en de voorzitter zal nog eens informeren naar de vergoeding bij Landbouwherstel, om dat onze kas er zoo slecht voorstaat." De gevolgen van de inundatie moeten nog jarenlang worden bestreden met gips. Landbouwherstel houdt een rustig werktempo aan, valt af te leiden uit de notulen van 11 november 1949: "Landbouwherstel. Hiervan was nog geen bericht ontvangen volgens de voorzitter en hij meende dat het nog wel een heel poosje kon duren eer wij de vergoeding zullen ontvangen." Dat is een eufemisme: sinds de aanvraag zijn al twee jaar verstreken. Meer dan een jaar later is het nog niet anders: "Landbouwherstel. Maar hiervan was tot op heden niets ontvangen, wel had de voorzitter met de betrokken autoriteiten hierover gesproken, maar er waren nog geen afdoende beslissingen getroffen." 98 Viering van het 100-jarig bestaan op zaterdag 3september2011 .Namensde Bijenhoudersvereniging vertelt de heer J. Fluijt met assistentie van de heer W. Bil over bijenkasten, (foto: Marijke Folkertsma).

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 100