aansluiting waarop het bestuur vergadert in de directiekamer. De inbreng van de heer Vos is ook in ander opzicht merkbaar: het jaar daarop vraagt hij "of het mogelijk is, gezien de florissante kaspositie, premies beschikbaar te stellen voor de best onderhouden tuin." Dat floreren van de kaspositie moet dan wel zijn begonnen na de Ramp. Hoe dat ook zij, er is inderdaad ruimte voor premies. Er wordt een keuringscommissie ingesteld, die tot 2003 zal fungeren. Voor de beste tuinen worden prijzen (wisselend in aantal) uitgeloofd van in totaal 125,00, verdeeld in 35,00, 25,00, 20,00, 15,00 en 3 van 10,00. Op 5 november 1971 worden voor het eerst, in de hal van de spaarbank, (vier) prijzen uitgereikt. De voorzitter feliciteert de prijswinnaars met het resultaat en spoort de overige aanwezigen aan in hun voetsporen te treden. Voorzitter Heering is inmiddels opgevolgd door zijn ambtsopvolger D. Karsten. De notulist meldt: "Daar het departement - hopelijk tijdelijk - in ruste is gegaan wordt geen voordracht voor herbenoeming van bestuursleden opgemaakt." De rust was eigenlijk al wat eerder ingetreden. Zo had het Departement Zierikzee bij voorbeeld in 1962 al veel van haar momentum verloren zoals blijkt uit de jaarvergadering onder voorzitterschap van dr. J.C. Röhner, leraar scheikunde en plant- en dierkunde aan het Professor Zeemanlyceum te Zierikzee. Behalve het bestuur waren uitsluitend de kascommissie, bestaande uit twee leden, aanwezig! Niettemin bracht de redacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode, als vanouds bij al wat de samenleving op het eiland betrof, doorwrocht verslag uit van het evenement. Het Departement Zierikzee is in 1971 ter ziele gegaan, na decennia veel nuttig werk te hebben verricht op sociaal, cultureel en educatief terrein. In deze tijd van teruggetreden en terugtredende overheden zou het Nut nog steeds waardevol kunnen bijdragen aan de samenleving. Na opheffing van het Departement is de bibliotheek opgegaan in de Zeeuwse bibliotheek. De speeltuin en de kleuterschool zijn opgeheven. Over de spaarbank hieronder meer. Het bestuur hoefde in het vervolg geen voordrachten voor (her)benoeming na het verstrijken van de zittingsduur van vijf jaar op te stellen en kon het voortaan zelf voorzien in vacatures. Van een rooster van aftreden is dan ook sindsdien niet meer gebleken. Doorgaans houden bestuurders - vrouwen zijn nog niet binnen het bestuur gesignaleerd - hun functie bijzonder lang vol. De nieuwe voorzitter zet zich aan een herziening van het reglement. De notulen van 16 november 1973 melden dat de werkzaamheden aan het moderniseren van het veranderde reglement gestaag vorderen, wat enige vertraging doet vermoeden. Er is meer vraag naar tuinen dan er beschikbaar zijn, zodat aankoop van grond wordt overwogen. "De groep contant betalers loopt steeds terug en misschien zijn wij niet ver verwijderd van het moment dat het overgrote deel van de pachten giraal wordt betaald", stelt de vergadering - is het met spijt? - op 8 november 1974 vast. Deze profetie wordt pas in 2003 bewaarheid. Oude problemen blijven de kop op steken. "Het is de commissie ter ore gekomen dat meerdere tuinen worden beboerd door één pachter. Besloten wordt om te trachten dit euvel terug te dringen." Het jaar daarop wordt gesproken over de aanleg 100

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 102