Zo stelt de wet regels voor teelt en gewasbescherming, regels die ook gelden voor een volkstuincomplex. Het reglement voor de huurders stelt regels om overlast door compost te voorkomen. Volgens het bestemmingsplan mogen de huisjes niet recreatief worden bewoond en daarom zijn ze niet 24 uur per dag toegankelijk. De maatvoering van kweekkassen moet passen binnen het bestemmingsplan. En tenslotte: voor een belangenvereniging van huurders is onvoldoende (30%) draagvlak. Bemiddeling is niet aan de orde geweest. D'n Achtuurhoek Op 4 juli 2003 is de officiële opening van het nieuwe complex. De prijsvraag voor de naamgeving heeft tal van suggesties aan de huurders ontlokt, zoals: Nutstuinlust, Nutsmeeten, Lapschure, Den Lage Blok, De(n) Nuttige(n) Blok, Den Hogen Blok, Nut en Ontspanning, Nuts en genoegen, Den (of het) Groenen Blok, De Blok, Het Nutstuindorp, De Kluitenduikers, De Bloktuin, Het Blokcentrum, De Zierikzeesche Bloktuin, The Blok Garden, Nut Genoegen Zierikzee, Blokland. Enkele van deze namen berusten op oude veldnamen. De keuze is gevallen op een naam die terugvoert op de historie van deze locatie: 'D'n Achtuurhoek', na advies van gemeentearchivaris Huib Uil: "De naam van het complex is ontleend aan een historische veldnaam. In vroegere tijden droegen percelen land herkenbare namen waarvan de oorsprong vaak heel verschillend is. D'achturen'oek, of op z'n Nederlands, de Achturenhoek, houdt waarschijnlijk verband met de tijdsaanduiding. Het werk op het land was verdeeld in zogenaamde schoven. De dag telde vier schoven. Tussen elke schoft werd gepauzeerd om te eten en te drinken. Het eerste begin 's morgens vroeg, het tweede liep tot etenstijd om 12uur.Het middagschoft liep van een tot vier uurDaarna volgde nog het avondschoft tot zes uur of half zeven. De achtuurhoek verwijst vermoedelijk naar het ochtendschoft, dat om 4, 5 of 6 uur begon en om acht uur eindigde." Het naambord wordt na een toespraak van de heer Vos onthuld door de heer J.C. Bil, de bedenker van de winnende naam. De bijeenkomst wordt afgesloten met een barbecue voor tuinders met partners, bestuur en genodigden. Eeuwfeest 'D'n Achtuurhoek' is, na enkele rimpelingen, thans in rustiger vaarwater. Is er eigenlijk veel veranderd in 100 jaar volkstuinieren? In sommige opzichten wel. De aard van de gewassen bij voorbeeld. Vroeger werden 'vergeten groenten' zoals schorseneren (dat was zwaar werk) en zuring geteeld. Groenten werden toen veelal gewekt of in zout bewaard, want er waren nog geen vrieskisten. Tuinieren was handwerk, zonder frees of ploeg. Tuinieren was vaak vrouwenwerk (met hulp van de kinderen). Tegenwoordig zijn van de 71 tuinders slechts 11 vrouwen. Belangrijker is dat tegenwoordig tuinieren veeleer hobby dan noodzaak is. Ook onze tijd zal men later 'die goeie ouwe tijd' noemen. Dank zij de wetenschap hebben we geleerd dat tuinieren gezond is. Hóe gezond zien we uit de leeftijdsopbouw van de huurders. Oudste huurder is de heer W. Ravia met zijn 91 jaar; hij bewerkt al 52 jaar een volkstuin! Er zijn volhouders die al 48 of 44 jaar volkstuinieren. Er zijn huurders die weliswaar nog maar 2 jaar huren, maar pas zijn begonnen op hun 77e en 70e. De jongste huurder van 21 begon op zijn 17e. Gemiddeld is een tuin 15,1 jaar in gebruik bij dezelfde huurder. Onreglementaire onderverhuur, verwaarlozing, overlast en verrommeling spelen nauwelijks een rol. De sfeer onder de huurders op het complex is uitstekend. 106

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 108