schijnlijk een moestuin was.7 Verder had volgens Romans kaart een heer Van der Haven een ruime 'bogaert met lanthuys' buiten de Zuidhavenpoort. m i ■c.fV'.'j' Bij de Nobelpoort was eveneens een tuin te vinden, die op de stadsplattegrond door Roman wordt aangeduid als 'heer Hoffers bogaert', toen kennelijk in bezit van een lid van de familie Hoffer. Buiten de Hoofdpoort lag volgens de plattegrond een aantal percelen met kleine bouwwerken daarin en waarschijnlijk siertuinen. Een gedeelte van dit complex droeg de naam Lange Boogertje. Laantjes gaven toegang tot de tuinen. In 1750 gebruikte men bijvoorbeeld 'de eerste padt' om in een van de twee hoven van de winkelier Johannes Hoogermoole te komen.8 Ook is het eerdergenoemde Paradijs in een tuinengebied veranderd en is in de noordoosthoek van de stad een complex verschenen, waarover straks meer. De derde plattegrond staat in deNieuwe Cronyk van Zeeland van Matteus Smallegange van eind zeventiende eeuw. Hoewel deze niet veel betrouwbare informatie over de tuinen verschaft, toont deze wel dat het gebied buiten de Hoofdpoort nu is ingericht met fraai vormgegeven siertuinen met tuinhuizen. Hoffers boomgaard bij de Nobel poort lijkt alweer verdwenen. In de loop van de achttiende eeuw nam het aantal tuinen waarschijnlijk nog wat verder toe, totdat ze werkelijk overal lagen. Zo bevond zich aan het Slabberswerf nabij de Zuidwellepoort in 1771 een tuin van notaris Alphonsus Baster. Deze tuin had een uitgang aan de Minderbroederstraat, waarvoor de eigenaar jaarlijks een bedrag moest betalen voor het recht van overpad.9 Andere tuinen waren te vinden langs de Karnemelksvaart en tegenaan de stadsmuur in de noordwestelijke hoek van de stad. Langs het Vrije lagen in de achttiende eeuw drie uitzonderlijk grote tuinen. Aan de westzijde lag de Gasthuisboomgaard. Langs de Hoge Molenstraat lag nog een 'frayen 8 0 SflA., Stadsplattegrond door Zacharias Roman, omstreeks 1660 (detail). Het Paradijs is ingericht met nuts- en siertuinen en enkele tuinhuizen. Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee. (Collectie gemeentearchief Schouwen-Dinveland, Zierikzee, THA 0077).

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 10