WAT KUNNEN DE MENSCHEN HIER BIJZONDER GOED LUISTEREN! DS. J.J. SIEZEN IN DREISCHOR 1940-1943 door Bert Siezen Inleiding Hier volgt een klein stukje geschiedenis van Dreischor, uit de tijd dat mijn vader, Joop Siezen, daar predikant was. Het bestrijkt de periode 1940 - 1943, vóór mijn geboorte. Ik schrijf dit artikel op grond van verhalen, foto's, brieven en aantekeningen van mijn vader en moeder. De afgelopen jaren ben ik een paar keer in Dreischor geweest, maar ik heb er nooit gewoond. Ik ben er wèl verwekt. Voor mijn broer Harmen is Dreischor belangrijker. Hij heeft er de eerste 2Vi jaar van zijn leven gewoond, in de pastorie aan de Ring D 64. Sinds een aantal jaren wonen hij en zijn vrouw een deel van het jaar in een huis in de polder Dreischor. Aanloop Mijn vader Joop Siezen (1911-1990) was een man met vele gaven: hij kon prachtig vioolspelen, hij schilderde al vanaf zijn negende jaar, hij maakte mooie en vooral leuke tekeningen, schreef vaak humoristische brieven en had een gave om mensen te boeien met wat hem bezig hield. Als hij wat te zeggen had, dan was dat doordacht en de mensen luisterden zonder hem te onderbreken. Vooral dat laatste is natuurlijk mooi meegenomen als je dominee bent. Opleiding Eigenlijk had vader Joop eerst zijn zinnen gezet op de Kunstacademie, maar besloot later om toch maar dominee te worden, wel iets heel anders! De reden hiervoor was dat zijn ouders erop tegen waren dat hij 'kunstenaar' zou worden, want dat was een beroep waar 'niets mee te verdienen viel'. Bovendien was het zo, dat je als aspirant dominee vrijstelling kreeg van militaire dienst, omdat je opgeleid werd tot een 'geestelijk beroep'. Joop Siezen had, met enige tegenslag, in 1931 in Rotterdam een diploma HBS-A behaald, maar moest via een staatsexamen Grieks en Latijn bijspijkeren om theologie te kunnen gaan studeren. In 1933 was het eindelijk zover: hij schreef zich in als theologisch student aan de Universiteit van Leiden. Inmiddels was hij al bijna twee jaar verloofd met Adri de Boom, zijn jeugdliefde. In augustus 1939 ging Joop voor het eerst in Dreischor preken, niet op uitnodiging van de kerkenraad, dus niet 'op beroep', maar hij verving een preekbeurt van een a.s. collega. De kerkenraad zou hem op deze manier wat leren kennen, zodat er eventueel een beroep uit voort zou kunnen vloeien. Adri droomde daarna regelmatig dat ze in Dreischor terecht zouden komen. Op 5 november 1939 werdjoop Siezen uitgenodigd om 'op beroep' te komen preken. Hij werd met algemene stemmen aangenomen door het kerkbestuur. Maar voordat Joop en Adri hierover een beslissing wilden nemen, gingen ze eerst eens zien waar ze terecht zouden komen: ze gingen 'kijken'. Kijken Om een indruk te krijgen van Dreischor zijn Joop en Adri eind november 1939 vanuit Vlaardingen resp. Hillegersberg naar Dreischor getogen. Een hele reis, als je bedenkt 109

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 111