De volgende ochtend vroeg (ze konden niet wachten tot de middag!) hoor ik ineens een fijn stemmetje aan de achterdeur: "vollek". Daar stond de bende weer, vol verwachting. De "vollek" roeper had een pijp gemaakt van een groote kastanje en rookte dorre blaren (later vond ik zijn stopseltje in het gras). Ik zei: jongens uit de weg en gooide de hark tot bovenin de boom. Die bleef hangen. Een gejuich. Ik haal de schoffel en gooi hem d'H'n: die blijft ook bovenin hangen! Toen de bezem. Die bleef ook hangen. Toen de ragebol. En die bleef ook hangen. Door de blaren heen zag je ze alle vier zitten. Die jongens stonden te dansen van leedvermaak. Toen alles er weer uit was en de jongens naar boven stonden te loeren, kreeg er een jochie een groote bolster met stekels en al op zijn neus." Oorlogsperikelen Joop en Adri legden samen huisbezoeken af, soms in het pikkedonker. Op 20 septem ber schreef Joop naar zijn ouders: "Het is 's avonds wel een beetje griezelig als we zoo uit de polder komen van een of andere hofstee af. Onderweg in het open land zie je wijd en zijd snel verschietende lichtkogels in het aardedonker. Onlangs kwamen we te laat thuis. Vlakbij de pastorie doemde ineens een vent op. De schrik sloeg ons ontzettend om het lijf. Het was zoo ontzaglijk stil en verlaten op straat. Ik dacht: daar hebbie 'den Duits'. Maar 't was de bakker die óók te laat was en zich naar huis spoedde en natuurlijk even erg van ons ge schrokken was - al zeiden we met onbewogen stem: 'goeien avond' tegen mekaar." In een andere brief: "Zelf hebben we een mud tarwe op de zolder staan, voor het geval zelfs wij niet genoeg brood meer hebben. Het is ongemalen tarwe, die blijft lang goed en we kunnen ze malen in de koffiemolen. We betaalden er f 10,25 voor. Hebben we de tarwe niet nodig, dan kunnen we ze teruggeven en krijgen we het geld retour." In oktober 1941 vroeg Adri aan haar schoonmoeder of ze nog aan een hooikist kan komen. Er was een drukke 'handel' in bonnen. Regelmatig stuurden Joops ouders Ploegende boer, zomer 1940 (foto 's Jan Siezen, familiearchief). Vlastollen', zomer 1940 (foto'sJan Siezen, familie archief). 117

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 119