zijn. De koepels zijn vierkant of rechthoekig, voorzien van een puntdak en een of twee ramen. Op de gravure is te zien dat ze veelal aan de rand van de tuin staan en een vrij uitzicht hebben op het platteland en de zeedijk. Een van de koepels op deze prent heeft een bovenverdieping. Dit moet dezelfde zijn die in 1701 eigendom was van Nicolaes Fannius en zijn echtgenote Levina Kalis. In hun hof 'even buyten de Hoofdpoort alhier' bevond zich een gebouw met twee vertrekken dat behalve een ruimte 'beneden-' ook een 'bovenkamer' had. Naast deze koepel stond er in de tuin ook nog een 'speelhuisje'. Dit echtpaar bezat tevens een buitenplaats onder Noordgouwe, die later de naam Rust en Werk kreeg.1 Een wel zeer bijzonder buitenverblijf stond in de Zoete Vest buiten de Nobelpoort, tegenover het huidige busstation: een koepel op palen. Deze is voor het eerst aangegeven op de stadsplattegrond in de Tegenwoordige Staat uit 1751- Het gebouw stond in het water en was door een brug verbonden met de singel. Het was vierkant en voorzien van een puntdak, zoals te zien is op genoemde kaart. Eind achttiende eeuw was baljuw Johan Frederik van de Wall er enige tijd eigenaar van. Behalve deze koepel had hij ook een buitenverblijf op een drogere locatie onder Noordgouwe: de buitenplaats Hofzigt. Na de verkoop aan Cornelis Verio in 1803 is het opmerkelijke 13 Zierikzee. Nieuwe Haven, links het Karsteil met tuinhuisje van Oude Haven 48. Gezicht op de Zuid havenpoort. (Collectie gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee, DIA 0410).

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 15