te maken, stonden er twee spoelkommen en twee trekpotten gereed voor het maken van thee. Ook kon men op iets sterkers overstappen, getuige de zeven wijnroemers. Er was eveneens op gerekend dat de gasten pruimtabak gebruikten, want er bevonden zich maar liefst drie kwispedoren en twee loden tabaksdozen. Op het 'amphiladebort' konden spelletjes worden gespeeld. De Planken Kamer was ingericht met een speeltafeltje en aan de wand hingen twee kaarten en een schilderij Onderhoud Uit advertenties uit de negentiende eeuw blijkt iets van de manier waarop de tuinen werden onderhoucien. Als tussenpersoon voor de verkoper trad namelijk een aantal keren een hovenier op die zelf elders in de stad een kwekerij bezat. Op de tuinen was ruimte noch noodzaak voor een woning voor een personeelslid, dus een tuinman in vaste dienst had men niet. Tuinlieden van buitenplaatsen verrichtten soms ook onderhoudswerk in de tuinen als bijverdienste, zoals kan blijken uit de advertentie van Jan van Sas, tuinier op de buitenplaats Ypenhove even buiten de stad. Deze kondigde in 1820 aan dat hij zou verhuizen naar de Breedstraat en allerhande tuinierswerk zal uitoefenen'. G. van Maanen, die zelf een tuin aan het begin van het Lange Pad had, adverteerde in 1826 dat bij hem een tuin te koop was, en noemde in één moeite door dat bij hem 'te bekomen zijn alle soorten van daliassen, verariassen, anemonen en allerlei bloemen in potten, tot eene civiele 15 Detail Nieuwe Grcmdtekening van Zierikzee. (uit de Tegenwoordige staat der Verenigde Nederlanden, Amsterdam, 1751)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 17