maakten eveneens deel uit van het aangeboden vermaak. De Russische schopstoel was de voorloper van het huidige reuzenrad. Dergelijke herbergtuinen zijn er waarschijnlijk meer geweest in de stad.25 Besluit Tuinen in en rond de stad vormden eeuwenlang een belangrijke bron van vermaak, zo ook in Zierikzee. Ze waren goedkoper in aanschaf en onderhoud dan een buitenplaats en vooral populair onder de stedelijke middenstand. Ze gaven uiting aan de welvaart van de stad, en de opkomst en verdwijning van de tuinen ging dan ook vrijwel gelijk op met de bloei en stagnatie van de Oosterscheldestad. Na het midden van de negentiende eeuw waren geleidelijk aan ook de laatste tuinen verdwenen uit het stadsbeeld. Ze werden in gebruik genomen als moestuin of akker. In de loop van de twintigste eeuw werden de terreinen stuk voor stuk volgebouwd. Op de plaats van het complex buiten de Hoofdpoort ligt nu een parkeerplaats. Ook de koepels verdwenen geleidelijk, zoals nog in de twintigste eeuw een groot exemplaar langs het Slingerbos. Het Lange Pad bestaat tegenwoordig nog steeds en is ook nog deels onbebouwd. Van de verschillende tuinhuizen die erlangs hebben gestaan, is er nog één over. Daardoor geeft dit pad nog een idee van hoe het er in voorgaande eeuwen uitgezien moet hebben. Het is een bescheiden herinnering aan een ooit bloeiend buitenvermaak. 18 Foto van de ingang van het Lange Pad. Dit bleef tot ver in de negentiende eeuw een tuinencomplex ook nadat elders de meeste tuinen waren verdwenen. Collectie gemeentearchief Schouwen- Duiveland, Zierikzee, ZS 0765fotograaf A.S. Pattenier 2011).

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 20