HET METSELAARSAMBACHT TE ZIERIKZEE 1750 - 1850 door ir. Albert Clobus Inleiding Bij het onderzoek ten behoeve van mijn bijdrage voor de Kroniek van 2010 bleek er weinig gepubliceerd te zijn over het metselaarsambacht en de positie van de metselaars te Zierikzee, in tegenstelling tot bijvoorbeeld over de handel en wandel van het achttiende-eeuwse regentenpatriciaat aldaar.1 Deze bijdrage wil enigszins voorzien in deze leemte. Om praktische redenen is de onderzochte periode beperkt tot de jaren 1750 tot 1850. Achtereenvolgens komen aan de orde de organisatie van het metselaarsambacht in de gildetijd, de leden van het metselaarsgilde, hun werkzaamheden en wat die opleverden, de omwenteling in de Franse tijd met de verdwijning van de gilden en ten slotte het begin van de veranderingen in de bedrijfstak in de negentiende eeuw. P'5' .£00H CQOKI corn De organisatie van het metselaarsambacht De beoefenaars van de verschillende ambachten in Zierikzee waren, zoals elders in Zeeland en in de overige Nederlanden, georganiseerd in gilden. Het doel van deze organisaties was enerzijds het beschermen van de beroepsgroep, bijvoorbeeld door ze binnen een stad een monopoliepositie te verschaffen, maar ook door het bieden van hulp aan zieke of gebrekkige gildebroeders. Anderzijds hadden de gilden tot doel het algemeen belang te dienen, bijvoor beeld door het stellen van kwaliteitseisen aan het te verwerken materiaal. Zo werden regels opgesteld voor het keuren_yan bijvoorbeeld nieuwe gebakken steen, dakpannen, plavuizen, kalk en tras. Ook de opleidingseisen werden precies vastgelegd. De lokale overheid speelde hierbij een belangrijke rol. Ambachtsgilden hebben in Nederland bestaan vanaf de middel eeuwen tot in de negentiende eeuw.2 Wanneer het St. Ontkommer - of metselaarsgilde te Zierikzee precies is opgericht is niet bekend. Het was in elk geval vóór 18 maart 1425, toen de metselaars in vereniging met de andere gilden een oorkonde bezegelden met betrekking tot stedelijke rechten. 21 Penning van het Sint Ontkommer- of metselaarsgilde te Zierikzee, gedateerd 1679, messing gegraveerd (parti culiere collectie). Op de voorzijde in het centrum van de verzameling gereedschappen een gekroonde troffel, voorts namen van toenmalige gildebroeders. Op de keerzijde in het centrum St. Ontkommer, een vrouwelijke heilige die - enigszins uitzonderlijk - werd afgebeeld met een baard en onder meer het volgnummer 19 3

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 23