museum werd op 30 juni 1971 geopend. Het ging later in gemeentelijke handen over en werd gehuisvest in het Gravensteen. Veelal werd de helft van de gebruikelijke marktrente afgesproken. Voor de laatste keer werd geld uitgeleend aan de Stichting Museumhaven voor de restauratie van een hoogaars, de Vrouw Adriana (ARM 17). Het 'Aanvullend reglement' Deze en andere handelingen van de commissarissen werden maar gedeeltelijk gedekt door het reglement van de Slavenkas. Om in deze onduidelijke situatie te voorzien werd een oplossing gezocht. Daarbij werd uitgegaan van het reglement van 1851, met de daarin aangebrachte wijzigingen. Ook werd geconstateerd dat in 1910 was besloten niemand meer toe te laten tot de kas. Dat besluit kon voor wat betreft de rechtsgeldigheid worden betwist, maar dat veranderde niets aan de feitelijke situatie. Immers na 1910 waren geen deelnemers meer toegelaten. Het oude reglement zou niet meer volledig kunnen worden uitgevoerd. Dat bleek onder meer uit de samenstelling van het college van commissarissen. Voorts werd uitgegaan van het juridisch advies van het Advocatenkantoor De Brauw uit 1939. Daarin stond dat het reglement niet gewijzigd kon worden. De oplossing om toch tot regelge ving te komen werd ontworpen en uitgewerkt door een van de commissarissen, R. van Ommeren, tevens gemeentesecretaris van Zierikzee, die in 1970 samen met W. Schraver was toegetreden tot het college van commissarissen. Zijn oplossing betrof de vaststelling van een 'Aanvullend reglement'. 56 Foto gemaakt ter gelegenheid van de overdracht van het model van de Provinciale veerboot "Konitigin Emmadoor de Slavenkas aan de gemeente Zierikzee op 12 december 1996 in de raadzaal van het stadhuis. Van links naar rechts, zittend van links naar rechts: H. Uil (president-commissaris); mr. J.J.P.M. Asselbergs (burgemeester van Zierikzee); R. van Ommeren (oud-president-commissaris Slavenkas); staand A.C.M. van der Schelde, F.K. Vos, C.M. Schot, F. Beekman (commissarissen), AA. Gunst (secretaris-boekhouder), J.M. Doeleman (commissaris) en J.C. van Beveren (oud-secretaris- boekhouder) (foto: Leen Koper; Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee, ZZG 0121

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 58