Daarin werden voorschriften betreffende het kapitaal vastgelegd. In verband met de inflatie diende tenminste 50% van het kapitaal belegd te worden op een wijze waardoor de waardevastheid zo goed mogelijk verzekerd zou zijn. Het resterende deel kon op andere wijze worden belegd tegen een nader te bepalen percentage aan rente. Dit artikel beoogde het legaliseren van het uitlenen van gelden. Daarbij werd vastgelegd dat uitsluitend in aanmerking kwamen te Zierikzee gevestigde en werkzame instellingen met een maritieme, culturele, sociale, opvoedkundige of soortgelijke doelstelling ten algemene nutte. Andere regels betroffen de inkomsten uit het kapitaal en de exploitatie. Daarin staat onder meer dat overgebleven gelden benut kunnen worden voor uitgaven in relatie tot het maritieme verleden van Zierikzee. Nadat de commissarissen dit 'Aanvullend reglement' op 28 september 1973 hadden vastgesteld, werd het ter goedkeuring en bekrachtiging toegezonden aan de gemeenteraad. De raad ging hiertoe over in de vergadering op 6 novem ber 1973. Met het oog op de gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland per 1 januari 1997, waardoor een einde kwam aan de gemeente Zierikzee, werd het aanvullend reglement in 1996 gewijzigd. De bepaling dat 'uitsluitend' te Zierikzee gevestigde instellingen een lening konden krijgen, werd veranderd in 'bij voorkeur'. Bovendien werd de bepaling over uitgaven in verband met de maritieme geschiedenis verruimd. Er bestond in 1970 en 1996 voor de Slavenkas geen aanleiding haar rechtsvorm te wijzigen. Het is ook dubieus of commis sarissen bevoegd zouden zijn een dergelijk besluit te nemen. Afgezien daarvan is er ook geen behoefte aan. De rechtspersoonlijkheid is op grond van haar ouder dom buiten discussie. In het laatste kwart van de twintigste eeuw ondernam de Slavenkas nieuwe initiatieven. Van 1976 tot 1983 werden publicaties uitgegeven over de geschiedenis van de Slavenkas en andere maritieme onderwerpen betreffende Zierikzee. Later werd dat beperkt tot het financieel ondersteunen van uitgaven of artikelen op maritiem terrein. Vanaf 1975 wordt ieder jaar een kooi voor een Zierikzeese jongen of meisje beschikbaar gesteld op het zeilschip de Eendracht. Het is traditie dat de burgemeester de gelukkige trekt. Tegenwoordig mag iedere jongere van Schouwen- Duiveland tussen de 16 en 26~faar meedoen. Hij of zij wordt getrokken uit degenen die succesvol een prijsvraag hebben ingevuld. De enige tegenprestatie is het maken van een reisverslag dat wordt gepubliceerd op de website van de Slavenkas (www.slavenkas.nl). Bij toerbeurt maken de hoogste klassen van de basisscholen op Schouwen-Duiveland een tocht op de Oosterschelde met een van de schepen van de Stichting Museumhaven. Het maritieme verleden krijgt ook op andere wijze regelmatig aandacht. Zo werden in opdracht van de Slavenkas modellen vervaardigd van een zogenaamde krabbelaar of mol, van een koopvaardijhoeker en van de provinciale veerboot Koningin Emma, allemaal ten behoeve van het Zierikzeese museum. Ook liet de Slavenkas een zogenaamd rolpaard voor een kanon vervaardigen. Het werd eind 2007 aangeboden aan de gemeente Schouwen- Duiveland en vond een plaats bij de Noordhavenpoort. Al die en andere activiteiten maken duidelijk dat de Slavenkas de maritieme geschiedenis van Zierikzee wil blijven koesteren. 57

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 59