Versonenem De Jongste Bladzijde uit de Geschiedenis van den Strijd in de Ned. Herv. Gem. te BURGH, door P. A. HUBREOTSE. Prijs 10 cent, franco per post 125 cent. Uitgave van BOLU1JT Co., Goes. In hetzelfde jaar schrijft Hubregtse, als voorzitter van de groep 'Burgh' van de NPB, een brochure waarin hij nauwkeurig verslag doet van de gebeurtenissen en de vrij zinnige beginselen uiteenzet. Dit pamflet heeft als titel: De Jongste Bladzijde uit de Geschiedenis van den Strijd in de Nederlandsch-Hervormde Gemeente te Burgh In de Verzameling Hubregtse is een exemplaar bewaard gebleven). Muziek Als meester Hubregtse vanuit Scherpenisse naar Burgh vertrekt laat hij daar een muzikale erfenis achter, namelijk het door hem opgerichte zanggezelschap. Ook Burgh krijgt een zangschool onder zijn leiding, het Burghs Zangkoor. De gemeente steunt dit initiatief door een schoollokaal 'vrij van vuur en licht' als repetitieruimte beschikbaar te stellen. Op 17 mei 1892 doet de Zierikzeesche Nieuwsbode verslag van een openbaar optreden van 'de jeugdige zangers en zangeressen onder leiding van de ijverige directeur dirigent), het hoofd der school P.A. Hubregtse.' Behalve zang en vioolspel is er ook een optreden van de meesters Hubregtse en Moelker met een aardig tafereel uit het Zeeuwse volksleven, in de vorm van een samenspraak tussen Stoffel Bieze en Jilles Krukel. Als de leden van dit koor volwassen zijn gewor den is er blijkbaar behoefte aan een vereniging voor deze groep, want op 17 septem ber 1905 komen ongeveer dertig personen in de school bij elkaar onder leiding van de meester. Er wordt een reglement vastgesteld en een naam voor het nieuwe koor bedacht: 'Nu met Hope'. De~repetities zullen van 1 oktober tot 1 april worden ge houden op de zondagavond om half zeven. Als voorzitter en directeur wordt meester Hubregtse gekozen. De eerste openbare uitvoering vindt plaats op 25 december 1906 in de kerk van Burgh. Op het programma staan voornamelijk kerkelijke gezan gen. In de loop van de komende jaren verandert het repertoire, mede doordat het koor toetreedt tot de Zeeuwse Zangersbond 'Zang Veredelt'. Deze bond organiseert jaarlijks festivals door de hele provincie, waarvoor de aangesloten koren zich kun nen inschrijven. Naast enkele 'vrije' nummers moet een koor ook een verplicht nummer uitvoeren. Een deskundige jury beoordeelt de prestaties van koor en diri gent en geeft hiervoor punten. De juryrapporten verschijnen later in brochurevorm, zodat iedere deelnemer uit de kritische verslagen lering kan trekken. Op 18 juli 1917 mag 'Nu met Hope' zelf een zangersfeest in Burgh organiseren. Het moet die dag een enorme drukte zijn geweest in het dorp en op het feestterrein achter het Slotbos. Enkele honderden zangers en zangeressen uit de hele provincie zijn met de spoorboot naar Zierikzee en daarna met de tram naar Burgh gereisd. Ondanks de regen wordt die dag een groot succes. Naast deelname aan de festivals houdt de gemengde zangvereniging ieder jaar een uitvoering in de zaal van het dorpscafé van de heer Van Graafeiland (hoek Ring/Hogeweg). Naast de zangnum mers zijn er voordrachten en toneelstukjes. Tot slot is er bal na. Advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 4juli 1908. 73

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 75