brikettenfabrieken Al in 1893 waren er bruinkoolbriketten te koop in Zierikzee2. Waarschijnlijk werden ze geïmporteerd vanuit Duitsland. De Bruinkool-Briketten In het begin van de 20e eeuw werden er in Nederland op diverse plaatsen brikettenfabrieken gestart. Na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog begon de schaarste aan brandstof echt te knijpen. Daarom werd in 1914 het Rijkskolenbureau opgericht. Het bestuur hiervan onderhandelde met Duitsland om het neutrale Nederland kolen en ijzer te blijven leveren. Dat lukte, maar er werd wel kolendistributie ingevoerd. In Zeeland werd in 1917 in Axel een fabriek opgericht die briketten perste uit vlasafVal. In 1899 was de brikettenfabriek van Van Verre en Van Houte in werking te Vlissingen, maar deze liquideerde in 1909. In 1918 opende de Zeeuwsche Brikettenfabriek in Vlissingen haar deuren. Zij maakte briketten uit steenkolengruis. Nog een ander variatie, houtmeel-briketten, waren in november 1917 te koop bij de kolenhandel in de Meelstraat, firma W. P. van Pagé te Zierikzee. Van Pagé kwam hierdoor op het idee om zelf bruinkool- of steenkoolbriketten te gaan produceren. Voortvarend als hij was, vroeg hij op 24 januari 1918 vergunning aan om een brikettenfabriek op te richten in Zierikzee. Er zou een locomobiel geplaatst worden van 40 of 45 pk. Deze kwam met andere machines in een stenen loods te staan met twee schuifdeuren en een pannendak. Een volgens hem hiervoor geschikt terrein lag aan de Pottebakkerstraat, tussen de Oude Haven zuidzijde en de 79 MERK /B\ lijn verkrijgbaar by A. J. ok BRUIJNE, Korte Groe- nendaal, a f 0,6fi per 100 stuks, beoavens meer andere soorten, Kraanplein zuidzijde omstreeks 1880. (Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee, THA ZS 0646). Advertentie voor bruinkoolbriketten uit de Zierizeesche Nieuwsbode van 19 december 1893- (Krantenbank Zeeland).

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 81