Sint Domusstraat. Het was 3 are en 53 centiare groot, aan alle kanten grenzend aan bebouwing met woonhuizen. Dit terreintje was al enkele jaren zijn eigendom was in gebruik als opslagterrein voor petroleum en kolen. Ook werden er eierkolen en antraciet gezeefd. De buurtbewoners waren dus al aan enige overlast gewend. Zo waren ze ook gewend aan de verfmalerij van de firma Korsten aan het Kraanplein, de geuren van bakkerij Bienefelt en Vogelaar en aan het slachthuis van Dekker (met mestvaalt) aan het Korte Groendal. Men nam het zoals het kwam. De aanvraag werd ook op het terrein zelf opgehangen. Maar de omwonenden reageerden deze keer heel wat minder positief. Blijkbaar was de maat vol. Men zag het niet zitten en liet dit duidelijk merken. Er ontstond een ware opstand in de buurt. Ernstige bezwaren Op 3 april 1918 verscheen er een bericht in de Zierikzeescbe Nieuwsbode met de mededeling dat het verzoek om een brikettenfabriek op te richten ter inzage lag op de gemeentesecretarie. Allen die bezwaren hadden konden deze op een zitting op 17 april kenbaar maken, mondeling en schriftelijk. Vijf dagen eerder publiceerde de Zierikzeescbe Nieuwsbode een uitgebreide ingezonden brief van de heer L. Bouter3, waarin deze nadrukkelijk op de voordelen van de fabriek wees voor de Zierkzeese werkgelegenheid. Deze brief had weinig invloed, want van de mogelijkheid om bezwaar te maken maakten de volgende personen gebruik: A. Geluk, Kraanplein zz, aannemer J. H. Brandenbarg, Kraanplein 24, J.A. Legemaate, collecteur van de Staatsloterij, Kraanplein 18, winkelier J. Korsten van het Kraanplein, notaris J.A. Biermasz, Oude Haven 14, tandarts L.D.C. Lomars, Oude Haven 4, mr. J.A. van der Mersch, rechter aan de Arrondissementsrechtbank, Oude Haven 2, wijnhandelaar H.C. Mulock Houwer, Oude Haven 18, aannemer P.M. Panny, Oude Haven 12, molenaar en meelhandelaar H. A. Geluk, Oude Haven 8, A.K. Vlinkervleugel, bier handelaar, Oude Haven 4 (Leviticus) en landbouwer C. Flikweert uit de Kapellestraat. 80 Oude Haven. ZIERIKZËE Uitg. H. G. Krom. Het Kraanplein en de oude Haven zuidzijde, begin 2(fi eeuw. (Collectie Gemeentearchief Schouwen- Duiveland, Zierikzee, THA ZS1229).

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 82