enorm. In de tuin zitten gaf problemen wegens het neervallende roet. De daken werden vies, het water in de regenbakken raakte onbruikbaar. Hij had indertijd geen gelegenheid gehad om naar de zitting in het stadhuis te komen, maar stemde volledig in met de klagers. Helaas was alle moeite voor niets: toen de proeftijd om was, werd op 5 maart 1919 de vergunning definitief verleend. De oplossing De tweede Jaarlijkse Algemeene Vergadering van aandeelhouders van de N.V. Zierikzeesche Brikettenfabriek, werd gehouden in de benedenzaal van Concordia op woensdag 15 september 1920. Wat er besproken werd weten we niet. De toon zal niet optimistisch zijn geweest. Want het ging niet goed met de fabriek. De belangrijkste oorzaak was het gebrek aan grondstoffen, veroorzaakt door de oorlog.7 De gemeentelijke jaarverslagen meldden dat in 1919 de fabriek het grootste deel van het jaar niet in werking was. Ook in 1920 was dit het geval. Het ging zo slecht dat in 1921 werd besloten de fabriek op te heffen. Op 11 januari 1922 stond de volgende advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode-, OPENBARE VERKOPING. De notaris H. J, van Nouhuys te Zierikzee zal, Maandag 16 januari a.s. te 2 ure, in de Concertzaal aldaar OPENBAAR VERKOOPEN; Gemeente Zierikzee De fabriek met Erf van de Naamloze Vennootschap "Zierikzeesche Brikettenfabriek" aan de Pottebakerstraat, kad. sectie B. no. 2112, groot 5 aren 54 ca. met de MACHINES EN TOEBEHOOREN, als: oude Locomobiel, nieuwe Locomobiel, Brikettenpers, Eierkolenpers, Mengmolen, Pekmolen, Dinamo met schakelbord, Zuig- en Perspomp, Kollergang met Kamraden, enz. Te bezichtigen na aanvraag bij den Notaris. De verkoop bracht 3601 gulden op. Op 21 januari volgde een bericht dat de N.V. Zierikzeesche Brikettenfabriek in staat van faillissement werd verklaard. Als curator werd mr. H. Polvliet aangesteld en als rechter-commissaris mr. W. M. G. Jolles. Door het verbindend worden van de uit- delingslijst der N.V. op 17 mei 1922, werd de Zierikzeesche Brikettenfabriek voorgoed historie. Het probleem had zich vanzelf opgelost. De buren konden letterlijk opgelucht ademhalen! Nog een onderneming De ondernemende ondernemer maakte al in de oprichtingsperiode van de briketten fabriek plannen: op 17 september 1918 vroeg hij vergunning aan tot het oprichten van "eene Conserven-Fabriek, op twee percelen grond, gelegen in den Kadeweg alhier, kadastraal bekend in de Sectie E nrs. 659 en 660." Tegenwoordig heet het gedeelte van de Kadeweg waaraan de N.V. Vruchtenwijn- en Conservenfabriek was gevestigd de Banninklaan. Op 23 oktober 1918 werd de vergunning verleend. Deze fabriek van verduurzaamde levensmiddelen werkte gemiddeld met tien personen. Helaas is het archief van dit bedrijf zeer incompleet. Het gemeentelijke jaarverslag vermeldde over 1919, dat het debiet toenemende was. Vanaf 1920 adverteerde het bedrijf veel in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Hieruit is op te maken dat er de volgende producten 86

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 88