Het bestuur vindt deze vraagprijs te hoog en besluit een tegenbod uit te brengen van maximaal 1.250,00 per gemet. Aan de huurders van de tuinen zal dan 0,30 per roede of 75,00 per gemet kunnen worden gevraagd aan huur, ofschoon dat volgens commissaris Hendrikse eigenlijk te veel is. De stichting beschikt over een eigen vermogen van maar liefst 100,00 en moet dus geld lenen. De Nutsspaarbank is bereid om maximaal 1.000,00 per gemet te financieren op hypotheek tegen 4% rente. Het ontbrekende bedrag kan onder dezelfde condities worden geleend bij particulieren, o.a. bij de voorzitter en bij mr. De Jonge van Ellemeet. In die tijd zijn door particuliere hypotheken volstrekt gebruikelijk. Bovendien zal via een advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode worden getracht om nog meer grond te verwerven. Alvast wordt een reglement voor de huurders vastgesteld. Maar de heer Aalbregtse handhaaft zijn vraagprijs en omdat de advertentie geen andere aanbiedingen oplevert, wordt na rijp beraad de voorzitter gemachtigd om minimaal 9.000,00 (proberen maar) en maximaal 9.100,00 te bieden. Het bestuur geeft zuchtend toe. Het bestuur besluit in zijn vergadering van 7 mei 1911 om "het perceel land te verkavelen in 9 percelen en deze slechts te verhuren aan arbeiders, die nog geen grond in gebruik hebben." De heer Hendrikse nam op zich "'t dreefje uit te steken". Gegadigden voor een tuin komen op 18 november 1911 bijeen in de koffiekamer van de Concertzaal. De Concertzaal en de foyer (Mondragon) stonden destijds, evenals de cafées-restaurant Concordia en Huis van Nassau, centraal in het maatschappelijke leven op Schouwen-Duiveland. Veel is ten goede gekeerd, maar niet alles. Na het horen (of verhoren?) van alle gegadigden persoonlijk worden de tuinen - het zijn er uiteindelijk 13 - toegewezen. Jaarlijks op een vaste datum in november moeten de huurders (of zoals zij in de notulen meestal worden aangeduid: pachters) in contanten komen betalen. Van oudsher zijn rente-, huur- en pachtschulden z.g. 'brengschulden'. Schuldenaren moesten hun brengschulden in contanten betalen op een door de schuldeiser bepaalde plaats. Er waren ook 'haalschulden', bij voorbeeld ziekenfondspremies. Die werden door een kwitantieloper bij de schuldenaren geïncasseerd. Door het girale betalingsverkeer behoort deze oude rechtsgewoonte tot het verleden. De eerste decennia Het bestuur zet zijn zinnen op de verwerving van nog meer grond. Notaris Franse heeft in de Zuidhoek grond in de aanbieding: 1 gemet 166 Vï roeden (64.80 are) voor 1.350,00 per gemet. Volgens de notulen van 24 juni 1912 is dat "niet weinig. 95 Mr. J.P. Cau (Collectie GemeentearchiefSchouwen-Duiveland, Zierikzee). __r

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2011 | | pagina 97