1 industrieel project van een uitermate belangwekkende omvang krijgen. Bij de be kendmaking van dit voor ons eiland zo heugelijke feit wordt een aantal zaken ge noemd dat bijgedragen heeft tot dit besluit. Dit zijn onder andere: Het feit dat Zierikzee beschikt over een hoogwaardige Lagere Technische School. De directieleden van genoemde bedrijven zijn beiden zeer enthousiast over de school die onder leiding van directeur, de heer W. Hack, een goede reputatie heeft ver worven. Zij zijn beiden van mening dat menig vaderlandse stad met een behoorlijk industrieel potentieel op een school van dit gehalte en dit formaat jaloers kan zijn. Voorts heeft de ligging van Zierikzee ook een grote rol gespeeld: diepe waterwegen waardoor het transport van de bijzonder zware motoren geen problemen op zal gaan leveren. Nadat eerder op 9 februari 1961 in de Zierikzeesche Nieuwsbode twee prachti ge schetsen van de te bou wen motorenfabriek werden afgebeeld, meldde diezelfde krant in de uitgave van 20 februari 1961: "Motoren- fabriek Smit Bolnes N.V. - Burgemeester mr. Dijck- meester slaat eerste paal- 2 maart grote dag voor Zierikzee". Deze aankondi ging (in kapitalen) wordt gevolgd door de medede ling dat de directie van Smit Bolnes NV (i.o.) de uitnodigingskaarten voor genoemde plechtigheid heeft verstuurd. De officiële handeling zal worden voorafgegaan door een bijeenkomst in, het toen nog in volle glorie bestaande restaurant, "Mondragon" Na het slaan van de eerste paal om 11.30 uur door de zeer gewaardeerde eerste bur ger, zal het gezelschap van autoriteiten en andere genodigden zich wederom naar "Mondragon" begeven, alwaar de heugelijke actie zal worden gevierd met een fees telijke lunch. Op 30 juni van dat zelfde jaar kan de Nieuwsbode mededelen dat de week daarvoor het hoogste punt van de te bouwen motorenfabriek al is bereikt. De bouw door aan nemingsbedrijf D. Verstoep ligt goed op schema en dat is voor iedere belangheb bende goed nieuws. De planning om hetzelfde jaar nog met het bouwen van moto ren aan de slag te kunnen, komt zeker niet in gevaar. Al in het beginstadium van het bouwrijp maken van het bedrijfsterrein - februari 1961 - geeft de directie van Smit Bolnes bij de gemeente aan dat zij het voornemen heeft een aantal woningen te laten bouwen in plan Malta. Daartoe wil de N.V. enkele kavels kopen aan de Maltastraat, de Mulockstraat en de Kaersemakerstraat. Er zullen twee blokken van vier woningen, een blok van twee woningen en een bungalow worden gebouwd. Verder zal op particuliere grond nog een blok van drie woningen en een bungalow verrijzen. De grondprijs in die tijd bedraagt 9-11 gulden per vierkante meter. Op 13 juni meldt de Nieuwsbode dat L.Smit Zoon Scheeps- en Werktuigbouw te Kinderdijk en N.V. Machinefabriek "Bolnes" (voorheen J.H. van Cappellen) te Krimpen aan de Lek de i.o.-status van Smit Bolnes hebben opgeheven. Vanaf dat 100 Een fabriek verrijst te Zierikzee Schets van de te bouwen fabriek van Smit en Bolnes. Zierikzeesche Nieuwsbode 9 februari 1962)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 102