resultaat zijn van menselijk handelen, maar niet het doel van menselijke intenties, bij voorbeeld inflatie, 'natuurlijke' taal, maar ook min of meer onbewuste PR). Het gaat Smit Bolnes voor de wind ge zien de grote advertentie in de plaatselijke krant van 27 april 1962: "De zeer vele op drachten voor de bouw van dieselmotoren maken het noodzakelijk ons medewer kerscorps uit te breiden." Er wordt aan vaklieden een zeer interessant pakket ge boden: goede loon- en arbeidsvoorwaar den, 45-urige werkweek!, gratis busvervoer en een riante eengezinswoning. Op 15 mei van datzelfde jaar verlaat de eer ste vervaardigde motor het bedrijf om per schip naar Kinderdijk te worden over gebracht. Dit transport gaat echter niet geheel probleemloos. Zo moet de aanvan kelijke opdracht hiervoor aan N.V. Koop handel worden ingetrokken omdat de motor te zwaar blijkt. De firma Eerland uit Nieuw Lekkerland kan de klus wel klaren. Alle inwoners van Schouwen-Duiveland worden Ook met het opleidingsniveau van de Uitgenodigd om de fabriek van S&Bte komen werknemers zit het wel goed. Tijdens een bewonderen. bijeenkomst begin juli in de kantine van V^kzeescheNieuwsbode 12 april 1962) het fabrieksgebouw aan het industrieter rein wordt door de heer G. van Weelden, bedrijfsleider, namens de directie aan ze ventien werknemers een meet-diploma uitgereikt. De eerste interne cursus blijkt een groot succes: het laagst behaalde cijfer is een zeven. De genoemde berichtgeving leidt via een ingezonden brief overigens tot een duide lijk protest van de bond van Smeden, Constructie- en Machinebedrijven afdeling Schouwen-Duiveland. De voorzitter van de eilandelijke bond, de heer P. Steutel fulmineert heftig tegen de vermeende Smit Bolnes-propaganda. Hij spreekt de angst uit dat leerlingen van de plaatselijke LTS in de toekomst in groten getale bij Smit Bolnes zullen worden binnengeloodst. De kleine metaalbedrijven op het eiland zullen hier ongetwijfeld veel hinder van gaan ondervinden. "Tot heil van het bedrijf zoals directeur D. Smit het formuleert, wordt in oktober als eerste bedrijf op Schouwen-Duiveland een ondernemingsraad geïnstalleerd. Deze raad bestaat uit kaderfunctionarissen en mensen van de werkvloer. Volgens de directie zal de waarde van de nieuwe raad vooral tot uiting komen op het moment dat ook minder populaire zaken moeten worden besproken. Zou de directie be schikt hebben over visionaire blikken? Aanvankelijk blijkt daar echter niets van. Toen ik in 1963 bij Smit Bolnes kwam werken hoorde ik OR-leden uit de fabriek nog wel eens klagen dat zij alleen geraadpleegd werden wanneer het ging om weinig substan tiële zaken als: welke handdoeken er in de toiletafdeling moeten komen te hangen en met welke producten het assortiment in de kantine uitgebreid zal moeten worden. In verband met het feit dat de Commissaris van de Koningin jhr. mr. A.F.C. de Casem- broot verstek moest laten gaan om ZKH Prins Bernard te vergezellen bij het bezoek SMIT BOLNES Nv 102 DE MOTORENFABRIEK TE ZIERIKZEE NODIGT U UIT voor een bezichtiging van het bedrijf op Zaterdag 14 april a.s., tussen 2 en 4 uur. Op deze middag zal lader» bewoner van het eiland Schouwen en Duiveland (miti ouder dan 12 jaar) in de gelegenheid zijn, kennis te nemen van het werk, Bovendien zal de eerste In Ziarlluee var- vaardigde Dieselmotor, welke door Z.K.H. de Prins der Nederlanden dinsdag J.l. in gebruik werd gesteld, tijdens de be zichtiging van het bedrijf proefdraaien. Uit veiligheidsoverwegingen worden de overige gereedschapswerktuigen stil gezet. Kinderen jonger dan 12 Jaar geen toegangi van 12 tot 16 jaar onder gelelde.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 104