en felle concurrentie in de wereld van de scheepsmotoren. Dit is dus een behoorlijke opsteker voor het Zierikzeese bedrijf. Een paar maanden later in september, twee jaar na de start van het bedrijf, boekt Smit Bolnes succes op de wereldmarkt, zo meldt de krant. Er is sprake van een gestage productiestijging en het aantal werknemers is toegenomen tot 145 perso neelsleden. De machines van Smit Bolnes draaien op dat moment over de hele wereld en met name in Engeland, Frankrijk, Scandinavië, Canada, het Midden-Oosten, Kongo en Formosa. De orderportefeuille is de laatste maanden uitgegroeid tot een niveau dat aanzienlijk hoger is dan bij de opzet van het bedrijf werd verwacht. De order voor de eerste twee 20-cilindermotoren, het grootste type dat nog niet is gebouwd, zit in de knip. Verder worden in dit jaar maar weinig belangwekkende zaken gemeld, of het moest zijn dat het voetbalteam van Smit Bolnes wordt uitgeroepen tot het meest spor tieve team uit de zomeravondcompetitie van 1963- Wel is duidelijk dat de industrialisatie op het eiland in de afgelopen twee jaar een enorme vlucht heeft genomen. Naast het zich snel ontwikkelende Smit Bolnes wordt ook het personeel van de Koninklijke Zeelandia N.V. en N.V. Superdam aan zienlijk uitgebreid. Langzamerhand wordt de focus van arbeidend Schouwen- Duiveland dan ook verlegd van landbouw naar industrie. De Zierikzeese motorenfabriek krijgt in deze tijd veel verzoeken om het bedrijf te mogen bezichtigen. De directie nodigt dan met een advertentie belangstellenden uit om de fabriek te bezoeken. Hiervoor krijgt men de gelegenheid op 14 en 15 februari 1964. Op deze data zal de eerste 20-cilinder motor proefdraaien. Het is de grootste motor die van dit type gemaakt is, nl. 3700 PK bij 300 omwentelingen per minuut. Inmiddels zijn op dat moment ook de eerste 100.000 PK volgemaakt. Het gaat het bedrijf dus erg voor de wind. In mei 1964 wordt weer een order binnengesleept voor twee 12-cilinder motoren. Hiermee zal het aantal gefabriceerde motoren van dat 104 Het voetbalelftal van S&B begin 70-er jaren, (collectie P. de Meij Burgh-Haamstede)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 106