type komen op het magische getal 100. Een aantal van 58 hiervan is in Kinderdijk gereedgekomen en Zierikzee neemt 42 motoren voor zijn rekening. Smit Bolnes is er steeds meer op uit om binnen het bedrijf de beschikking te krij gen over goed opgeleide vaklieden. Daar om zijn er in de afgelopen periode ook weer interne cursussen georganiseerd met als beloning een landelijk erkend diploma. Het betreft hier onder andere Bemetel- opleidingen en opleidingen uitgaande van de Nederlandse Vereniging voor Lastech niek. Zo kan de adjunct-directeur eind mei aan een twintigtal werknemers het felbe geerde papiertje uitreiken. Ook werkt de directie mee aan het verste vigen van de onderlinge band tussen de personeelsleden. In januari 1965 wordt er een personeelsvereniging opgericht. De kersvers opgerichte personeelsvereniging heeft ambitieuze plannen: sinterklaas feest, kaartavonden, biljartwedstrijden, filmavonden, fotografieclub enzovoorts. Een grote advertentie verschijnt in de krant van 31 maart 1965 met in het kort de slogan: Zo vooruitstrevend als het ont werp van de brug over de Oosterscheldezo vooruitstrevend is de constructie van de Smit-Bolnes motoren. Het is nog net niet "Smit Bolnes rules the waves", maar toch zit de positieve, zelfs wat overmoedige stemming er goed in. Nieuwe wegen In juli wordt de eerste proefmotor officieel in gebruik genomen. Met het overhalen van een handle stelt loco-burgemeester, de heer H. Koevoets, de proefmotor met één cilinder in werking. De research kan nu in eigen bedrijf van start gaan om Smit Bolnes nog verder op te stuwen in de vaart der volkeren. De onderzoekingen zullen in samenwerking met de Technische Hogeschool in Eindhoven plaatsvinden. Men beoogt hiermee opti malisering van dieselmotoren. Bij Smit Bolnes wil men de research laten uitgroei en tot een belangrijk onderdeel in het fabricageproces. Door het nemen van proeven met de 1-cilindermotor wil men de volgende vier doelen bereiken: 1. vergroting van het specifiek vermogen van een motor, 2. het verhogen van het rendement van de motoren, 3. het bestuderen en meten van de verschillende onderdelen, zowel vanuit motortechnische zin als uit het perspectief van het fabricagetechnische aspect, 4. het bestuderen en meten van de werking van de motoren bij het gebruik van verschil lende brandstoffen. Uitgangspunt is dat aan omvang, gewicht en toerental van de motoren niets veranderd wordt. De onderzoekers gaan ervan uit dat die ene cilinder als het ware een schakel is in een groter geheel en dat het geheel precies als die ene beproefde schakel zal werken. Smit Bolnes barst langzamerhand uit zijn jasje en in oktober 1965 worden drastische SMIT-BOLNES MOTOREN 105 zo vooruitstrevend als het ontwerp en de bouw van de brug over de Oosterschelde, die na de opening van de dam de ontslui ting van Schouwen-Duiveland zal voltooien zo vooruitstrevend is de constructie van de te zierikzee SZ7 Toen nog zo vooruitstrevend, zo vooruitstrevend. (Zierikzeesche Nieuwsbode 29 juni 1965)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 107